Ceny ropy se mírně zvyšují, podle analytiků jde částečně o reakci na signály, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odolá tlaku prezidenta USA Donalda Trumpa a bude se nadále držet dohody o omezování těžby. Růst cen ale brzdí vyhlídky na zvýšení produkce ropy v Libyi.
Cena severomořské ropy Brent krátce před 18.00 SEČ přidávala 0,9 procenta na 65,35 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI měla k dobru 0,5 procenta na 55,78 dolaru za barel.
Trump v pondělí na twitteru napsal, že ceny ropy se dostávají příliš vysoko, a kartel OPEC vyzval, aby se "uklidnil". Podle zdrojů agentury Reuters ale OPEC a jeho spojenci, dohromady označovaní OPEC+, budou dohodnuté škrty plnit, a to pravděpodobně až do konce roku. Jejich cílem je snížit zásoby suroviny na pětiletý průměr.
Růst cen ropy poněkud zbrzdila zpráva, že mezinárodně uznávaná libyjská vláda se dohodla se státní ropnou společností na znovuotevření ropného pole Aš-Šarára, které je největší v Libyi.