Rumuni žalují ČEZ o půl miliardy korun

Ekonomika
12. 5. 2013 15:00
Skupina ČEZ patří k největším energetikám v Evropě.
Skupina ČEZ patří k největším energetikám v Evropě.

Rumunská státní společnost Electrica pohnala polostátní energetický koncern ČEZ v říjnu minulého roku před mezinárodní arbitráž. Požaduje po české společnosti 18,8 milionu eur, což v korunách představuje 484,3 milionu korun.

Důvodem podání žaloby u Mezinárodního rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži je údajné porušení privatizační smlouvy z dubna 2005. Na jejím základě získal ČEZ kontrolní podíl na rumunské distribuční společnosti Electrica Oltenia.

Podle žaloby společnosti Electrica měl ČEZ porušit blíže nespecifikovaným způsobem některá zmiňovaná ustanovení privatizační smlouvy a za tato porušení se Electrica domáhá zaplacení smluvní pokuty," dodává mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.Čtěte TÝDEN.

* Co na žalobu říká ČEZ?

* Proč se oěb strany přou, kdo bude o sporu rozhodovat?

* Jak se bude ČEZ bránit?

Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. května.

Další čtení

Elektrárna Dlouhé Stráně je technickým i přírodním unikátem

Ekonomika
20. 6. 2026

Firmy Federal a Remington ze skupiny CSG získaly kontrakt od FBI za 77 milionů USD

Ekonomika
19. 6. 2026

ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 3,75 procenta, Babiš to předtím kritizoval

Ekonomika
18. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ