Dva v jednom
Rusové útočí na český trh mobilem se dvěma displeji
25.06.2014 13:55 Aktualizováno 25.06. 14:38
Ruská firma Yota Devices začala na českém trhu nabízet unikátní chytrý telefon YotaPhone se dvěma displeji. Mobil je vybavený LCD displejem na čelní straně a druhým displejem s elektronickým papírem (EPD) na zadní. Vyjde na téměř čtrnáct tisíc korun, oznámila společnost na tiskové konferenci.
Druhý displej s e-ink technologií poskytuje uživateli stálý přístup k informacím, které potřebuje, aniž musí zapnout LCD displej. E-ink displej spotřebovává energii pouze při změně zobrazovaných informací, a šetří tak baterii. V praxi dosahuje YotaPhone podle firmy v režimu čtení z druhého displeje sedm- až desetkrát větší životnosti baterie na jedno nabití proti konkurenčním smartphonům.
"YotaPhone tak samozřejmě lze využít jako 2v1 chytrý mobilní telefon se čtečkou e-knih. Na druhý displej si uživatel může uložit například letenku, vstupenku na koncert s čárovým kódem, zkrátka cokoli. Výhoda je, že i když dojde k úplnému vybití baterie, informace na druhém displeji telefonu stále zůstanou," uvedl výkonný ředitel Yota Devices Vlad Martynov.
Telefon na platformě Android s displeji o úhlopříčce 4,3 palce je vybavený sklem Gorilla Glass 3, šesti anténami, dvoujádrovým procesorem 1,7 GHz Krait, pamětí 2 GB RAM a 13megapixelovým fotoaparátem. LTE telefon v černé i bílé barvě je v Česku dostupný v distribuční síti Alza.cz, Electro World a Mobil Pohotovost.
Podle experta na mobily Luďka Vokáče jde o dobrý nápad, který má několik nedostatků. "Problém vidím v použití málo výkonného procesoru a také v poměrně vysoké ceně, která není konkurenceschopná. Proto odhaduji, že si telefon u nás nekoupí příliš mnoho zákazníků," podotkl. Většina chytrých telefonů v prémiovém segmentu s cenovkou nad deset tisíc korun pracuje s výkonnějšími čtyřjádrovými procesory. Čtyři jádra má například i nový Huawei Ascend P7 za 9990 Kč.
Yota Devices je soukromá společnost, která se zaměřuje na vývoj a výrobu zařízení pro mobilní sítě LTE, například smartphonů, modemů a routerů. Společnost od roku 2009 prodala více než tři miliony zařízení s podporou 4G sítí. YotaPhone vstoupil na trh v Rusku a na vybrané trhy v Evropě v roce 2013. Centrála společnosti je umístěna v Moskvě, pobočky sídlí ve Finsku a Singapuru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.