Tempo růstu cen bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zpomalovalo, ceny vzrostly mezičtvrtletně nejméně za poslední čtyři roky. V Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji stagnovaly, naopak nejvíce se zvýšily v Jihočeském kraji. Podobným tempem jako u bytů vzrostly ceny také u rodinných domů a pozemků. V tiskové zprávě to sdělila Hypoteční banka.
Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů mezičtvrtletně vzrostly o 1,7 procentního bodu na 144,5 bodu. Meziročně stouply o 8,2 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily o více než dvě pětiny.
"Nejvíce se aktuálně zvýšil zájem o byty 3+KK a 3+1. Nabídka a poptávka se postupně přesouvají za hranice Prahy. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo snížení průměrné cenové hladiny novostaveb," uvedl ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček. Od roku 2010 podle něj vzrostly ceny bytů nejvíce v Brně, téměř o tři pětiny. V Praze se zvýšily o 47,7 procenta. Nejméně stouply na Ústecku, o 13,7 procenta.
Ceny rodinných domů mezičtvrtletně vzrostly o dva procentní body na 134,9 bodu. Meziročně se zvýšily o 8,4 bodu.
Ceny pozemků mezičtvrtletně stouply o dva procentní body na 156,9 bodu. Meziročně vzrostly o 7,9 bodu. "Ceny pozemků rostou trvale, tempo proto zůstává podobné jako v minulém čtvrtletí. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku a zvyšuje se zájem také o pozemky v okolí krajských měst. Nejvíce je cena ovlivněna dostupností a dosahem služeb. Své kupce si najdou i méně atraktivní pozemky, jako například ve svahu nebo s atypickým půdorysem," doplnil Němeček.
Ve druhém pololetí očekává stagnaci až mírný pokles poptávky po nemovitostech. Zvyšovat by se podle něj měl počet nových neprodaných bytů, u kterých se čím dál častěji objevuje možnost slevových akcí. "Řada prodávajících nechce přistoupit na snížení ceny, kupující ji ale očekávají. Předpokládáme proto prodloužení doby prodeje rezidenčních nemovitostí," dodal Němeček.
HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.