Růst české ekonomiky loni zpomalil. Může za to dění ve světě, tvrdí analytici

Ekonomika
14. 2. 2020 09:13
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Růst české ekonomiky loni dále zpomaloval. Podle analytiků za tím stálo hlavně oslabení ekonomické aktivity v cizině. Zvyšování českého hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2019 snížilo tempo podle v pátek zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) z předloňských 2,8 procenta na 2,4 procenta. Růst zpomalil i v posledním čtvrtletí loňského roku, a to z 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí na 1,7 procenta. Zvolňování růstu ekonomiky bude podle ekonomů pokračovat i letos.

Loňský růst českého hospodářství je nejslabší od roku 2016, kdy podle statistiků činil také 2,4 procenta. Růst HDP za samotné loňské čtvrté čtvrtletí je pak nejnižší od třetího čtvrtletí roku 2016, kdy rovněž zpomalil na 1,7 procenta. Růst ekonomiky byl mírně nižší, než očekávali analytici. V průměru ekonomové odhadovali meziroční růst HDP za rok 2019 na zhruba 2,5 procenta a za loňské poslední čtvrtletí na 1,9 procenta.

Za zpomalením růstu české ekonomiky stál slabší výkon světového hospodářství, shodli se v pátek po zveřejnění údajů o HDP analytici oslovení ČTK. "Největší vinu na pozorovaném zpomalení růstu ekonomiky patrně nesla globální geopolitická rizika, jež v průběhu celého roku ohrožovala plynulý mezinárodní obchod, a tím podkopávala český průmyslový sektor," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. V průmyslu se tak podle něj snižovala zahraniční poptávka a rizika odrazovala firmy od investic. Ačkoli odhad HDP může být později mírně revidován, růst ekonomiky v závěru roku 2019 bude patřit mezi nejslabší za poslední roky, což je důsledek slabší ekonomické aktivity v zahraničí, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Ani letos se podle ekonomů zřejmě zpomalování růstu ekonomiky nezastaví. Vzhledem ke stále slabšímu vývoji v zahraničí česká ekonomika podle Seidlera znovu mírně zpomalí, růst HDP bude kolem dvou procent. Letošní rok začíná s obavami z dopadů nákazy novým koronavirem na čínskou ekonomiku a na globální výrobní řetězce navázané na tuto zemi, uvedl analytik Deloitte David Marek. Podle daňového poradce firmy BDO Martina Tučka mohou české hospodářství ovlivnit i prezidentské volby v USA, případné uvalení amerických cel v reakci na novou digitální daň nebo to, zda bude dosaženo obchodní dohody mezi Velkou Británií a EU.

Navzdory zpomalení růstu si ale česká ekonomika loni vedla lépe než Evropská unie jako celek, uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Ekonomika eurozóny v loňském roce vzrostla podle Eurostatu (statistického úřadu EU) jenom o 1,2 procenta, tedy nejpomaleji za šest let.

V loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně zpomalil kromě růstu českého hospodářství i růst polské a maďarské ekonomiky. V Polsku růst zvolnil na 3,1 procenta z 3,9 procenta ve třetím kvartálu a v Maďarsku na 4,5 z předchozích pěti procent. Také německé hospodářství zpomalilo růst v závěru roku na 0,4 procenta z 0,6 procenta ve třetím čtvrtletí. Slovenská ekonomika naopak ve čtvrtém kvartálu roku 2019 zrychlila růst na 2,1 procenta z 1,3 procenta ve třetím čtvrtletí.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/vjkombajn

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ