Růst mezd zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích působících v České republice se výrazně zpomalil. Zatímco v letech 2009 a 2010 se jejich mzdy zvýšily nominálně o sedm procent, loni pouze o 5,2 procenta. Firmy se také potýkají s nedostatkem odborníků a vedoucích pracovníků.
Vyplývá to z výsledků studie, kterou zpracovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s poradenskou společností Kienbaum Management Consultants.
"Výsledky průzkumu potvrzují, že zaměstnanci s kvalitním vzděláním jsou lépe odměňováni. Kromě toho platové rozdíly souvisí s pozicí zaměstnance, jeho výkonem a dalšími externími faktory," sdělila dnes ČTK ČNOPK. Zároveň s velikostí podniku nebo zahraniční mateřské společnosti rostou také mzdy vedoucích pracovníků. Nejlépe jsou odměňováni zaměstnanci a management podniků v energetice a surovinovém odvětví, následují zaměstnanci v pojišťovacím a bankovním sektoru.
Velký vliv na výši platu má podle studie také místo podnikání firmy. Zatímco v Praze jsou mzdy ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 30 procent vyšší, zaměstnanci a vedoucí pracovníci v jižních Čechách naopak vydělávají téměř o 30 procent méně, než činí průměr.
Více než polovina respondentů označila úroveň vzdělání již zaměstnaných pracovníků jako uspokojivou a 32 procent z nich ji ohodnotilo nejvyšší možnou známkou. Většina mezinárodních firem si ale stěžuje na to, že se v ČR potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. V podnicích nejvíce chybí kvalifikovaní dělníci. "Od zástupců mnoha česko-německých firem často slýcháme, že je čím dál tím těžší najít kvalifikované pracovní síly," uvedl člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.
Srovnávací studie podle ČNOPK ukazují, že dostupnost odborných pracovních sil v dalších zemích střední a východní Evropy je často lepší než v Česku. Například v Maďarsku a Rusku hodnotí zhruba polovina oslovených podniků stav v této oblasti jako uspokojivý.