Rychlé připojení likviduje klasické internetové kavárny

Ekonomika
12. 3. 2013 15:08
Lidé raději využívají v kavárnách připojení Wi-Fi (ilustrační foto).
Lidé raději využívají v kavárnách připojení Wi-Fi (ilustrační foto).

Počet klasických internetových kaváren klesá. Důvodem je stále větší dostupnost vysokorychlostního připojení v domácnostech, rozšíření chytrých mobilních zařízení i s tím související nárůst množství přípojných bodů Wi-Fi v běžných restauračních zařízeních nebo hotelech.

Podle provozovatele serveru Netcafeguide Ivana Maštálky v současnosti zůstávají v Praze i v jiných městech pouze internetové kavárny, kde je počítačová část držená jen jako doplněk hlavní kavárenské činnosti, a potom provozovny, které se zaměřily na poskytování IP telefonie, které využívají hlavně cizinci.

Internetové kavárny zasáhl podle mediálního odborníka Jakuba Macka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity stejný fenomén jako například půjčovny filmů na DVD. "V posledních pěti až osmi letech došlo k výrazné modernizaci komunikačních technologií, kvůli tomu internetové kavárny zastaraly. Využívají kanálu, který byl nahrazen něčím jiným. Smartphony, tablety či notebooky," uvedl.

"Internetové kavárny zřejmě i nadále budou mít svou skupinu zákazníků, kteří třeba potřebují relativně hodně anonymní připojení, nárazově i počítač nebo potřebují nějakou podporu personálu, ale jejich počet bude i nadále klesat. Staly se tak další překonanou etapou internetové evoluce a dnes je jejich návštěva spíše o nostalgii," dodal Maštálka.
Internetová kavárna se podle provozovatelů v současné době již ekonomicky nevyplatí.

Někteří majitelé provozují internetové kavárny už jen z nostalgie (ilustrační foto)."Provozujeme ji jen z nostalgie. Původní majitel skončil, protože to nebyl schopen ekonomicky utáhnout. Vzhledem k tomu, že jsme dělali počítače, webové stránky a tisk, vzali jsme to jako pěkný prostor pro kanceláře a internetovou kavárnu k tomu necháváme," řekl majitel jedné z internetových kaváren v centru Olomouce Roman Lavrenčík.

V Brně zůstává jedna z mála internetových kaváren i proto, že funguje spíše jako herna počítačových her. Klasická internetová kavárna zůstává v Brně u autobusového nádraží u hotelu Grand. Většinovou klientelu tvoří právě cestující, kteří si často potřebují vytisknout jízdenku či letenku. "K dispozici máme osmnáct počítačů, které jsme nedávno kompletně vyměnili. Samozřejmě máme i Wi-Fi," řekla vedoucí kavárny Eva Gröpplová.

V Karlovarském kraji internetové kavárny prakticky zmizely. S rozšířením mobilních zařízení přestaly být ekonomicky rentabilní. Jedna z posledních byla například v Hornickém domě v Sokolově. "Její provoz byl ale hrazen z dotace. Když skončila doba udržitelnosti a provozovatel by musel začít platit nájem, kavárna skončila. Veřejný internet ale dál nabízíme v infocentru," řekl ředitel Městského domu kultury v Sokolově Jan Picka.

Stejně tak v Libereckém kraji jsou klasické internetové kavárny spíše výjimkou. V Liberci je zřejmě nejznámější ta, která už léta slouží v Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče. Internetová kavárna je v knihkupectví doplňkovou službou. "Máme pět počítačů a zájem o služby určitě je, chodí sem cizinci, studenti, ale i lidé, kteří s internetem teprve začínají, nebo se jim doma počítač rozbil. Hodně využívají hlavně tisk a také skenování," řekl syn majitele Martin Fryč.

Klasické internetové kavárny zasáhl stejný fenomén jako například půjčovny filmů na DVD (ilustrační foto).Internetové kavárny nabízejí na Vysočině někteří podnikatelé jako doplňkovou službu. Internetovou kavárnu mají v nabídce i některé hotely. V Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku provozuje internetovou kavárnu společnost Telenet. "Ta služba je spíš v útlumu. Plno těch, kteří chodili, už nechodí, protože mají připojení doma," řekl jednatel Martin Zedníček.

Podle provozovatele internetové kavárny FER@NET v Ostravě-Mariánských Horách Kamila Vardana jsou klasické internetové kavárny už asi mrtvé. V Ostravě jich je, co by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. "My jsme trochu atypická kavárnička se čtyřmi počítači, u toho máme i hospodu se stolním fotbálkem, takový mix. Díky tomu se nám daří. Kdybychom nabízeli jen internet, už dávno nefungujeme," řekl Vardan. Na internet podle něj chodí v podniku denně kolem deseti lidí, jak pravidelní zákazníci, tak hosté, kteří přijdou do restaurace a pak si na chvíli sednou k počítači. Hodina na internetu stojí 35 korun, dvě hodiny 60 korun.

V posledních letech rapidně přibývá domácností, které disponují internetovým připojením. Český statistický úřad má nejaktuálnější data za rok 2011, to mělo internet 62 procent českých domácností; každý rok se toto číslo zvyšovalo řádově o pět procent.

Autor: ČTK , - red -Foto: archiv , ČTK

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ