Rychnovská Mekka dveřních zámků

Ekonomika
3. 6. 2007 12:00
rozhovor
rozhovor

rozhovorLidé si bezpečnost chybně spojují s klíči bizarních tvarů. „Jediný způsob, jak se bránit čínským padělkům, je navázat spolupráci s tamními dodavateli,“ myslí si jednatel rychnovské společnosti FAB Roman Adami. 

Koncem loňského roku jste čelili hrozbě stávky. Spekulovalo se o odprodeji divize autozámků Facea a odbory se zalekly možného přesunu výroby mimo Českou republiku. Přesun jste označili za fámu. Jak k celému nedorozumění došlo?

Švédská centrála Assy Abloy dostala nabídku na odprodej automobilové divize od indické společnosti Minda. Informace v raném stadiu dorazila do naší odborové organizace a ta vyhlásila stávkovou pohotovost z obav, které jste zmínila. Indové se setkali se zástupci našich odborů, vysvětlili jim svůj záměr a pohotovost byla odvolána.

Kolik vám za divizi autozámků, která se podílí více než padesáti procenty na tržbách firmy, nabídli?

Nevím, jednání jsem se neúčastnil, probíhalo s centrálou Assa Abloy ve Stockholmu. Dnes jde o uzavřenou záležitost, prodej není na pořadu dne.

Momentálně Assa Abloy závod v Rychnově nad Kněžnou rozšiřuje, chce zdvojnásobit produkci cylindrických vložek, používaných především pro dveře a visací zámky. Jaký je hlavní důvod rozšíření?

Probíhá restrukturalizační program a evropské výrobní jednotky Assa Abloy se specializují na určité komodity, například na zadlabací zámky (mechanismus ukrytý ve dveřích a ovládaný klikou uvádí do pohybu střelku, která zapadá do zárubně; nemá zamykací funkci, pozn. red.). Rozhodlo se, že v Rychnově se soustředí výroba cylindrických vložek z většiny evropských závodů. Loni jsme převzali výrobu z Itálie, zhruba milion vložek ročně, stejným způsobem začínáme dodávat do Německa a Nizozemska, letos nás čeká Dánsko, Belgie a Švédsko.

V průběhu příštích zhruba tří let se chystáte zvýšit počet zaměstnanců o tři sta. Kde je vezmete, když kvalifikované pracovníky v kraji od loňska „luxuje“ továrna Škody Auto v nedalekých Kvasinách?

Čísla počtu zaměstnanců i počet let jsou jen rámcová, bude záležet na rychlosti přesunu výroby a nasazení technologií. Dnes v divizi stavební zámky pracuje 480 lidí, kteří vyrobí dva a půl milionu cylindrických vložek. Výrobu bychom chtěli zvýšit na deset až dvanáct milionů.

Kde tedy lidi seženete?

V prvé řadě budeme zvyšovat kvalifikaci současných pracovníků, aby mohli postoupit na náročnější pozice, a nahradíme je následně novými lidmi z pracovního trhu. Hledáme ale samozřejmě i mozky zvenčí schopné obsluhovat počítačově řízená obráběcí centra, programovat a navrhovat řešení. Zatím nám to vychází, od začátku roku jsme přijali pětatřicet lidí.

Kolik bude rozšíření výroby stát?

Investice se pohybuje ve stovkách milionů korun, větší část budou tvořit technologie. V nové hale, která zvyšuje současnou výrobní plochu na dvojnásobek, začneme vyrábět už v září.

Zmínil jste se o visacích zámcích, v Česku velmi oblíbeném způsobu ochrany majetku na zahrádkách a v kůlnách. Jak se vyvíjí poptávka po nich?

V minulosti zájem o naše visací zámky poklesl kvůli dovozu kopií z Číny. Jde o velmi známé modré zámky, které jsou výrazně levnější než originál. Už loni jsme ale zaznamenali velký návrat zákazníků. Zjistili, že se výrobky liší kvalitou a padělky nemají dlouhou životnost. V současné době tedy produkce roste, momentálně vyrobíme sedm set tisíc kusů ročně.

Lze se proti padělkům nějak účinně bránit?

Je to obtížné, nicméně není správné uzavřít se do ulity a Čínu ignorovat. Nejlepší obranou je využít možností čínských dodavatelů, jako je levná pracovní síla i pružnost, a spolupracovat s nimi. FAB zatím v Číně nejedná, ale nevylučujeme to.

O jaké vaše výrobky určené k zabezpečení „otvorů ve zdi“ roste zájem nejvíc?

O kvalitní zámky spojené se službami. Kdo si koupil takzvaný systém generálního a hlavního klíče od zahraničního dodavatele, ví, jak dlouho trvá a jak je finančně náročné při jeho ztrátě získat náhradní. My jsme schopni jej dodat do několika hodin, maximálně do druhého dne.

Co máte na mysli pojmy hlavní a generální klíč?

Na veškeré zámky doma nebo ve firmě stačí mít jediný generální klíč, nebo lze stanovit práva k odemykání jen některých dveří či skříní a dostat takzvaný hlavní klíč. Například ředitel svým klíčem má přístup všude po firmě, zatímco uklízečka otevře jen hlavní vchod a místnost s úklidovým náčiním. Umožňuje to mechanická konstrukce vložky zámku a nastavení aktivních prvků v ní. Elektronika může tuto funkci rozšířit o nastavení časového přístupu.

Označení FAB se stalo synonymem pro cylindrické vložky bytových zámků. Zloději se stále zdokonalují, jak s nimi držíte krok?

Jen pro upřesnění: v novinách se mnohdy objeví zpráva, že zloděj rozlomil fabku, ale přitom vůbec nemuselo jít o náš výrobek, ale třeba o padělanou vložku dovezenou z Číny nebo vyrobenou kýmkoli jiným. V závislosti na odolnosti vůči napadení rozdělujeme zámky do čtyř stupňů bezpečnosti podle  toho, jak dlouho dokážou napadení vzdorovat. Testují se na odvrtání, údery kladivem, násilné vniknutí klíče do vložky. Neexistuje zámek, který by odolával donekonečna, je to jen otázka času a prostředků.

Takže by si každý měl na dveře pořizovat pokud možno zámky s nejvyšším stupněm ochrany?

Ochrana začíná už u zárubní a pantů. Je zbytečné dávat vložku bezpečnosti čtyři do skleněných dveří a naopak do plechových dveří se speciálními závorami použít jen základní vložku. V rámci Akademie FAB školíme obchodní partnery, aby dokázali klientům poradit.

Jakou chybu nejčastěji lidé při výběru zámku dělají?

Zákazníci se často rozhodují podle toho, jak klíč na první pohled vypadá. Když je hodně členitý, oplývá zvláštními tvary, pak věří, že zámek bude obtížně překonatelný. To nemusí být pravda, někdy je tomu naopak. Hlavní rozdíly se skrývají v tom, jak důmyslně a přesně je zámek uvnitř konstruovaný. Cena dvou na první pohled identicky vyhlížejících výrobků se z těchto důvodů může lišit o stovky procent. Zejména ty levnější lze jednoduše odvrtat nebo otevřít planžetou.

Jaký podíl výrobků vyvážíte? Exportujete pod značkou FAB?

Loni jsme vyvezli kolem pětatřiceti procent výrobků, pro letošní rok počítáme s dalším nárůstem. Do Evropy vyvážíme pod značkami továren, které k nám výrobu převedly, například v Itálii se naše výrobky jmenují Corbin. Pod značkou FAB nás znají tradiční odběratelé – Slovensko, Maďarsko, Polsko a Vietnam.

Firma nedávno uspořádala soutěž o vytvoření firemní melodie. K čemu vítěznou skladbu, kde se chrastí klíči, využijete?

To neumím říct, jde o záležitost našeho marketingového oddělení.

Ve FAB působíte teprve druhým rokem. S jakým úkolem jste do firmy nastoupil?

Od počátku jsme pracovali na strategii Rychnova coby významného výrobce cylindrických vložek. Staneme se největšími v tomto oboru v Evropě a pravděpodobně na světě. Assa Abloy tak předstihne například španělskou Tesu.

Dokážete otevřít zámek vlásenkou?

Dovedu otevřít jen ten zámek, ke kterému mám správný klíč. Naši specialisté v testovacích laboratořích si ale poradí i bez něj.

***

Roman Adami (39)
Pochází z Holešova na Moravě, vystudoval strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně. Jedenáct let pracoval v automobilovém průmyslu: pro výrobce autosedaček Faurecia v Táboře, Hannoveru a ve Varšavě a ve společnosti Bühler Motor v Hradci Králové. Od října roku 2005 je výkonným ředitelem divize Stavební zámky a jedním z jednatelů FAB. Ve volném čase jezdí s manželkou a dvěma syny na kole nebo společně cestují. Řídí Škodu Octavia RS.

Autor: Jitka Vlková
Foto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ