Seberegulace trhu dodavatelů energií je dobrý začátek, dalším nezbytným krokem je však přijetí příslušné legislativy. Uvedli to zástupci dodavatelských firem. Reagovali tak na pondělní podpis deklarace na ochranu spotřebitelů v boji proti takzvaným energetickým šmejdům. Důležité je podle nich řešit hlavní příčiny současného stavu, pouze udělené pokuty nejsou řešením.
"Při dnešním jednání obchodníci s energiemi zastupující valnou většinu trhu se shodli, že se budou pravidly navrhovanými v rámci novely zákona řídit ještě předtím, než začne platit. Trh se tak zavázal k seberegulaci, což je dobrý začátek," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ještě pod vedením Marty Novákové (za ANO) v dubnu uvedlo, že pro boj s energetickými šmejdy využije zákon o ochraně spotřebitele. Novela by měla platit od začátku příštího roku.
Novela například omezí maximální délku trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem na 36 měsíců. Nyní je tato doba neomezená. Po uplynutí 36 měsíců bude nově automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazník dostane možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku kdykoli do 15. dne před uplynutím sjednané doby.
Další novinkou je zákaz sankcí plynoucích z automatického ukončení smluv. Míří například na praxi, kdy prodejci zákazníkům vnucovali například LED žárovky a v případě vypovězení smlouvy o dodávkách energie požadovali za tyto takzvané dárky zdarma uhrazení sankcí. Novela rovněž zavádí právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy a na poskytnutí kopie smlouvy či souhrnu podstatných náležitostí smlouvy. Platnost plných mocí bude omezena na šest měsíců.
"Vítáme jakékoliv kroky, které omezí aktivity takzvaných energetických šmejdů. I proto jsme se podíleli na tvorbě textu dnešní deklarace. Budeme rádi, pokud už v příštích týdnech a měsících bude nastolena kontrola a postih nekalých praktik. Právě to je vedle dobrovolné deklarace to nejdůležitější," doplnil mluví innogy ČR Martin Chalupský.
Deklaraci připravil Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR). K jejímu podpisu se zavázali vybraní dodavatelé energií po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO), Českou obchodní inspekcí, Energetickým regulačním úřadem a SOCR ČR. Seznam signatářů deklarace bude od začátku června k dispozici na webových stránkách svazu.
Ředitel zákaznické zkušenosti společnosti Centropol Tibor Flašík uvedl, že nejdůležitější je podpora registru zprostředkovatelů energií a důsledné hlášení a pokutování těch zprostředkovatelů, kteří budou porušovat etické principy. "V dalším kole bychom rádi prosadili omezení platnosti plných mocí na dobu jednoho roku. Přijetí deklarace vnímáme jako velmi důležité, ale dočasné řešení. Dalším nezbytným vývojem je přijetí příslušné legislativy," doplnil.
Podobný názor má také člen představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný. Uvedl, že mu přijde smysluplné a transparentní prodejce energií licencovat. "Často se nám stává, že si nám klienti stěžují na chování některých obchodníků, kteří třeba tvrdí, že krachujeme nebo používají při jednáních s lidmi další lži. Pokud by byli licencovaní, mohli bychom to jako firma reportovat a oficiálně se tomu postavit," dodal.
Podle jednatele Bohemia Energy Jiřího Písaříka je nutné zaměřit se nejen na důsledky, které nekalé praktiky nepoctivých obchodníků způsobují, ale také na řešení jejich hlavních příčin. "Pouze udělené pokuty to nevyřeší. Navíc ty subjekty, které způsobují svojí nezodpovědností na trhu největší problémy, se k deklaraci nejspíš nepřipojí," sdělil Písařík.