Šéfka evropských odborů: EU musí mít i sociální rozměr

Ekonomika
10. 6. 2013 16:46
Šéfka evropských odborů Bernadette Ségolová.
Šéfka evropských odborů Bernadette Ségolová.

Na potřebě stanovit v Evropě jednotnou daň z příjmu firem alespoň 25 procent, zavedení minimální mzdy ve všech zemích, na zavedení progresivního zdanění a nutnosti investic do zvýšení zaměstnanosti se shodli prezident Miloš Zeman s šéfkou evropských odborů Bernadette Ségolovou. Proti zavedení jednotné firemní daně se po jednání s odborářskou šéfkou vyslovil premiér Petr Nečas (ODS).

Ségolová do Prahy přiletěla, aby přesvědčila české politiky k hlasování pro posílení sociální politiky v sedmadvacítce na summitu o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie.

"Shodli jsme se na čtyřech základních otázkách, které jsou v programu evropských i českých odborů a které se snažím prosazovat," řekl po zhruba devadesátiminutovém jednání na Hradě Zeman. Podle Ségolové nemůže Evropská unie fungovat pouze jako prostor volného trhu, ale musí mít i sociální rozměr. "Opatření k překonání krize byla špatná. Mnozí zaměstnanci za to teď platí účet, a to není fér. Musíme změnit politiku a investovat do pracovních míst," řekla Ségolová.

Evropská odborová konfederace kritizuje škrty a prosazuje mimo jiné to, aby EU do oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti investovala až dvě procenta svého HDP, měla jednotnou daň z příjmu pro firmy ve výši 25 procent a ve všech zemích i minimální mzdu. Ne se vším souhlasí čeští představitelé.

"Moje vláda je v zásadě odpůrcem harmonizace všech daní, tedy i korporátních. S tímto návrhem v zásadě nesouhlasíme. Ohrozilo by to konkurenceschopnost českých firem na evropských trzích," řekl po jednání se Ségolovou ministerský předseda Nečas. Následek podobného opatření pro české firmy přirovnal k atletickému závodu, kde by někdo českým podnikům "prostřelil stehno" a pak chtěl, aby v běhu získaly medaili.

Premiér a Ségolová se shodli na tom, že nezaměstnanost je bolestivým problémem Evropské unie. "A především některé její aspekty, jako je nezaměstnanost mladých, mohou přinést nepříznivé sociální a politické dopady," dodal Nečas. Podle něj je důležité, aby evropské státy našly odvahu provést reformy na trhu práce. Česko na evropské půdě podpoří taková opatření, která povedou ke snížení nezaměstnanosti v EU. Nečas například uvedl, že Praha podpoří program mobility mladých.

Podle evropských odborů by se EU bez "sociální dimenze" mohla rozpadnout. Generální tajemnice konfederace prý politikům připomíná, že to by ohrozilo i jejich postavení.

Se svými návrhy evropské odbory podle Ségolové zatím neuspěly. "Vidíme ale, že jsou tu změny v přístupu politiků. Mnozí si uvědomují, že škrty selhaly, takže zvažují jinou cestu," uvedla odborářka.

Evropská odborová konfederace zastřešuje kolem 60 milionů odborářů z 36 evropských zemí. Hájí jejich zájmy při jednáních s evropskými představiteli a zaměstnavateli. Ségolová navštěvuje jednotlivé členské země před summitem EU, který se koná 27. a 28. června. Hlavy států a vlád na něm budou jednat o budoucnosti hospodářské a měnové unie.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ