Šest z deseti evropských firem snížilo riziko opožděných plateb

Ekonomika
15. 7. 2021 13:04
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

České firmy patří k těm, které se nejméně obávají dopadů hospodářského poklesu. Přesto však drtivá většina (85 %) tuzemských podniků uvádí, že je pro ně prioritou na rok 2021 posílení likvidity a cash flow. Pandemie covid-19 donutila podnikatele více přemýšlet nad důležitostí dodržování termínů splatností faktur. Situace motivovala ke zmírňování rizik opožděných plateb šest z deseti evropských firem. Údaje vyplývají ze zprávy společnosti Intrum Czech sestavené na základě údajů od 11 187 společností z 29 evropských zemí se zaměřením na platební rizika na národní úrovni.

Více než třetina českých podniků uvádí, že Covid-19 měl na jejich tržby a cash flow menší dopad, než očekávali v prvních měsících krize. I přesto 60 % z nich přetransformovalo způsob řízení rizika opožděných plateb. "Covid-19 zvýšil naše povědomí o dopadu opožděných plateb na malé podniky. To, že se většina firem rozhodla zaujmout aktivnější přístup k likviditě, je jistě jedním z pozitivních důsledků a do budoucna bude mít velký vliv na platební morálku mnoha evropských společností," uvádí výkonný ředitel Intrum Czech Karol Jurák.

Významnou roli hrála digitalizace a zrychlování procesů

Vysoký důraz na digitalizaci a zrychlování procesů byl samozřejmě nedílnou součástí změn, které čeští podnikatelé zaváděli. Ukázalo se, že pandemie motivovala firmy k mnoha technologickým proměnám napříč rozličnými hospodářskými sektory, a to nejen v průmyslu a službách, ale i ve veřejném sektoru. U nás se v tomto směru posunulo 40 % firem, což je nad evropským průměrem 33 %.

Obavy z rizika celoevropské recese mají Češi nižší

HDP České republiky klesl v prvním kvartálu letošního roku mezičtvrtletně jen o 0,3 %. České firmy zároveň v porovnání s dalšími sledovanými zeměmi pociťují poměrně nízké obavy (36 %) z rizika celoevropské recese a jejího dopadu na platby zákazníků. Nejvíce se jejích negativních důsledků na danou společnost obávají podnikatelé zabývající se oborem farmacie, lékařství a biotechnologie či pohostinství a volného času. "Na základě výsledků naší ankety není pochyb o tom, že návrat k normálnímu stavu napříč různými obory může být pro spoustu firem ještě poměrně trnitou cestou," doplňuje Karol Jurák. Přibližně polovina vedoucích pracovníků v celé Evropě, která vnímala pokles svých zisků, předpokládá, že návrat do normálu může trvat až do roku 2022 nebo 2023.

Autor: - red -Foto: , pexels

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ