Projekt
Skupina světových bank plánuje spustit společnou kryptoměnu
04.06.2019 10:22
Skupina předních světových bank v čele se švýcarskou UBS se chystá spustit užívání nové kryptoměny v přeshraničním obchodu. Zahájení projektu může představovat novou etapu v přijímání technologie blockchain, tedy databáze, která se používá u kryptoměn jako účetní kniha, bankovním sektorem, napsal list The Wall Street Journal. Plně funkční by měla být během jednoho roku.
V projektu kryptoměny nazvané USC (Utility Settlement Coin), který vznikl v září roku 2015, se spojilo 14 společností včetně předních bank z Evropy, Spojených států a Japonska. Založily společnost Fnality International, do níž celkově investovaly 63,2 milionu dolarů (1,46 miliardy korun).
Měna USC má fungovat jednak jako platební prostředek a také jako kurýr, který nese všechny informace potřebné k dokončení obchodu, což by mohlo snížit čas a náklady transakce.
Na zpracování obchodu může participovat více stran, zejména pokud půjde o přeshraniční transakci. Zatímco vypořádání obchodu může trvat několik dní nebo týdnů, než se vyjasní nedokončené a nezdařené obchody, se systémem založeným na blockchainu jsou všechny kroky zprostředkovatelů vtěleny do samotné transakce. "Odstraňujete riziko vypořádání, riziko protistrany, tržní riziko. Všechna tato rizika zvyšují náklady a neefektivnost na trhu," prohlásil šéf odboru UBS pro inovace a strategické plánování Hyder Jaffrey.
Měna USC bude jištěna prostředky v držení centrálních bank. Kromě UBS jsou do projektu zapojeny Barclays, Nasdaq, Credit Suisse, Bank of New York Mellon, Canadian Imperial Bank of Commerce, State Street Bank & Trust Co., Banco Santander, Commerzbank, ING Groep, KBC Group, Lloyds Banking Group, Mitsubishi UFG Financial Group a Sumitomo Mitsui Banking Corp.
Šéf Fnality Rhomaios Ram řekl, že společnost spolupracuje s regulačními orgány v několika zemích, aby získala potřebná povolení. Věří, že měna USC bude plně funkční do 12 měsíců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.