Východní sousedé
Slovensko potřebuje peníze. Fico bude ždímat!
15.04.2012 09:30 Původní zpráva
Slovensko není v jednoduché ekonomické situaci. Je otázka, zda má nový premiér Robert Fico nějaký reálný scénář, jak takovou situaci řešit.
Slovenský premiér Robert Fico převzal vládu nad Slovenskem. Úplně a výhradně v jeho rukou však země není, přestože v parlamentu má jeho Směr jasnou většinu poslaneckých mandátů a rovněž prezident Ivan Gašparovič je Ficovi velmi blízký.
Fico a jeho vláda musejí totiž plnit závazky, které pro Slovensko plynou z paktu o rozpočtové disciplíně. Podle této smlouvy musí země snížit svůj rozpočtový deficit na tři procenta hrubého národního produktu.
Zatímco Česku i německá kancléřka Angela Merkelová velkoryse prominula, že se k paktu nepřipojilo - se slovy, že pro země, které nemají euro, je to dobrovolné -, v případě Slovenska nic takového neplatí. A je téměř nepředstavitelné, že by se Bratislava z plnění smlouvy vyvázala; mohlo by to v důsledku znamenat i vyobcování z eurozóny.
O ničem takovém však Robert Fico, alespoň navenek, neuvažuje. Naopak se snaží vystupovat jako jednoznačně "proevropský politik". Například i na posledním předvolebním mítinku za přítomnosti několika předních evropských sociálnědemokratických politiků vysvětloval, že Slovensko musí být se zeměmi eurozóny solidární, i když to bude "nemálo stát". Odlišil se tím i od slovenské pravice, která nejdřív jako celek neposkytla v roce 2010 pomoc Řecku a pak na podzim minulého roku kvůli sporům o navýšení eurovalu rozpustila svou vládu.
Příliš drahé sliby
Jenže je tu jedna věc, která s Ficovým proevropským nadšením neladí. Jeho volební program. Slovákům v něm nasliboval nejen udržení sociálních jistot (výše důchodů, bezplatné studium na vysokých školách, "bezplatné" zdravotnictví), ale také nastartování hospodářského růstu skrze velké státní infrastrukturní projekty. Nejčastěji se skloňuje dostavba jaderné elektrárny Mochovce, výstavba nové atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích a rychlé dobudování páteřní sítě dálnic, tedy severní a jižní tah dálnice z Bratislavy do Košic.
Samozřejmě na něco z toho slovenské vládě přispěje ze svých fondů Evropská unie, ale zbytek bude vyžadovat financování nebo spolufinancování ze státního rozpočtu. A tady se i velmi neutrální komentátoři slovenských médií ptají, kde na to Slovensko vezme.
Robert Fico totiž přebírá Slovensko v poměrně složité finanční situaci. Schodek rozpočtu za první tři měsíce je výrazně vyšší, než se plánovalo, a nový kabinet bude muset najít dodatečné příjmy (nebo úspory) ve výši jedné miliardy eur, tedy asi pětadvaceti miliard českých korun. S ohledem na velikost Slovenska a jeho hospodářství je to podobný úkol, jako kdyby Miroslav Kalousek musel někde najít mezi padesáti až šedesáti miliardami korun.
Pokračování rozhovoru čtěte na partnerském webu finmag.cz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.