Slovensko zavádí účtenkovou loterii. Výhra? Až 18 tisíc eur

Ekonomika
22. 3. 2013 12:30
Slovensko odkoukalo novou metodu boje s podnikateli, kteří zatajují své příjmy, na Tchaj-wanu (ilustrační foto).
Slovensko odkoukalo novou metodu boje s podnikateli, kteří zatajují své příjmy, na Tchaj-wanu (ilustrační foto).

V připravované účtenkové loterii, kterou zavádí slovenská vláda ve snaze omezit daňové úniky, bude možné vyhrát kolem 18 tisíc eur (asi 460 tisíc korun). Ve čtvrtečním rozhovoru pro deník Pravda to řekl šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Kabinet Roberta Fica chce s pravidelným losováním dokladů z registračních pokladen začít v říjnu, slibuje si od něj zvýšení příjmů státní kasy.

Připravovaná loterie má Slováky motivovat k tomu, aby při koupi zboží vyžadovali účtenky. Evidovat tržby v registrační pokladně musejí na Slovensku nejen obchody, ale také provozovatelé barů a restaurací. Za porušení nařízení sice hrozí pokuty, ale navzdory tomu podnikatelé podle odhadu státních úředníků tuto povinnost často obcházejí. Z "černých" příjmů pak neodvádějí daň z přidané hodnoty a neplatí ani daň z příjmů.

Stát bude účtenkovou loterii provozovat společně se společností Tipos a účastnit se jí může každý. Stačí pouze přepsat údaje z pokladního dokladu na tiket. Slosování bude každé dva týdny a vylosováno bude vždy deset výherců. Výše výher bude odstupňovaná až po maximální částku.

Slovensko odkoukalo novou metodu boje s podnikateli, kteří zatajují své příjmy, na Tchaj-wanu. O zavedení podobné loterie v Česku v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny hovořil i stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD.

Slovenští analytici jsou při hodnocení dopadů, jaké může mít zavedení loterie na výběr daní, opatrní. Podle nich může losování zabrat v případě placení menších částek, ale jinak  prý bude spotřebitele dál lákat možnost domluvit se s obchodníkem na nižší ceně díky jeho nezaplacené dani.

"Položme si otázku: Když si dáte rekonstruovat koupelnu například za pět tisíc eur a řemeslník vám to udělá bez dokladu o 20 procent levněji, co uděláte? Rozhodnete se zaplatit stovky eur navíc jen proto, abyste účtenku poslali do loterie, kde možná vyhrajete? Určitě ně," citoval deník Pravda daňovou poradkyni Moniku Sobekovou-Majkovou z Panevropské vysoké školy.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ