Slováci odkázaní na sociální dávky si tuto finanční pomoc od státu budou muset patrně odpracovat. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce, které chce tímto opatřením omezit případy, kdy lidé pobírající dávky a zároveň pracují načerno.
Zatímco v současnosti dlouhodobě nezaměstnaní na Slovensku dostávají za účast na veřejně prospěšných pracích vyšší finanční pomoc od státu, nově si zřejmě budou muset odpracovat už základní dávku, která činí 60,50 eura (1550 korun) na jednotlivce. List Pravda napsal, že pro potřeby státu nebo obcí by měli pracovat osm hodin týdně.
Na pětimilionovém Slovensku pobírá sociální dávky zhruba 187 tisíc lidí, spolu s jejich rodinnými příslušníky je na tyto peníze odkázáno dohromady 365 tisíc obyvatel. Sociální dávky dostávají například lidé, kteří jsou bez práce už delší dobu, a tudíž už nemají nárok na příspěvek v nezaměstnanosti. Ten je obvykle mnohem vyšší než dávky od státu.
Samospráva už upozornila, že pro nezaměstnané nedokáže vytvořit dostatek pracovních míst. "Obce s vysokou nezaměstnaností nebudou s to poskytnout všem lidem odkázaným na sociální dávky dostatek práce," uvedl šéf sdružení slovenských měst a obcí Jozef Dvonč.
Slovensko se od propuknutí globální ekonomické krize potýká se stoupající nezaměstnaností, která je jedním z nejvážnějších problémů ekonomiky. Míra nezaměstnanosti dosahuje 14,4 procenta a je blízko dlouhodobého maxima. Bez práce je v zemi téměř 390 tisíc lidí.