Dánská investiční banka Saxo Bank přišla s dalšími "šokujícími předpověďmi" na letošní rok. Zabývají se událostmi, které se stanou jen zřídka - takzvané "černé labutě". Dopad těchto vzácných událostí je však obrovský.
Pojem "černá labuť" proslavil ekonom Nassim Nicholas Taleb. Podobnou nečekanou událostí byla podle něho finanční krize v roce 2008, která převrátila svět vzhůru nohama. Analytici Saxo Bank vytipovali pro letošní rok deset faktorů, které mohou zahýbat finančním světem. Mezi ně patří zdražení zemního plynu o padesát procent, pád australského dolaru nebo například prudký růst cen ruských akcií.
Šokující předpovědi ovšem vycházejí jen částečně. Z minulých odhadů Saxo Bank se naplnily pouze tři.
1. Americký Kongres dá červenou dalšímu pumpování peněz do ekonomiky
Americká centrální banka Fed se ve druhé polovině roku stane terčem obvinění, že umožnila debakl amerického trhu s nemovitostmi a vyvolala tak nutnost zachraňovat banky, což má katastrofální dopady na americké státní finance. "Banky, které jsou příliš velké na to, aby je stát nechal padnout, se mezitím znovu ocitnou ve vážných problémech," odhadují experti Saxo Bank. Kongres pak následně zablokuje pravomoc Fedu zvyšovat objem peněz v ekonomice.
2. Apple koupí Facebook
Technologická jednička Apple sedí na padesáti miliardách dolarů v hotovosti. A kam s nimi? Koupit Facebook. Šéf Applu Steve Jobs už jednou s Facebookem jednal o spolupráci, ale ta podle Jobse ztroskotala na přemrštěných požadavcích.
3. Dolar se výrazně zhodnotí
Čínská ekonomika letos zpomalí, což ochladí zájem investorů riskovat, z čehož bude těžit americký dolar. Ke konci 3. čtvrtletí by tak americká měna mohla zhodnotit vůči koši měn o čtvrtinu.
4. Výnosy amerických třicetiletých dluhopisů se propadnou na 3 procenta
Politika devalvace dolaru, jejíž kořeny lze vysledovat v "měnových válkách" roku 2010, donutí rozvíjející se trhy použít své dolarové rezervy na nákup amerických dluhopisů. Investoři pak budou utíkat z Evropy do "bezpečné náruče strýčka Sama".
5. Australský dolar se vůči libře propadne o čtvrtinu
Australská ekonomika se zpomaluje, protože Čína, obchodní partner australských firem, šlape na brzdu. Velká Británie naopak tvrdě pracuje, více šetří, což může letos vést k prudkému oživení. "Přidáme-li k tomu australský trh nemovitostí, máme tu bublinu k prasknutí, takže pokles kursu australského dolaru vůči libře o 25 procent je na spadnutí," dodává odhad Saxo Bank.
6. Ceny ropy prudce rostou, ale pak dochází k jejich korekci o třetinu
Cena ropy se na začátku letošního roku podívá nad 100 dolarů za barel, ale v dalším průběhu roku se propadne o třetinu dolů.
7. Zemní plyn zdraží o padesát procent
Poslední dva roky utrpěly ceny plynu kvůli zpomalení světové ekonomiky vysoké - dvouciferné - ztráty. Letos se má situace podle dánské banky změnit. Zájem o plyn zvýší například rychlé vyčerpání zásob kvůli chladnému počasí. Výsledkem bude zdražení o padesát procent, k čemuž dochází jednou za čtvrtstoletí.
8. Zlato na pozadí měnových válek stoupne na 1800 dolarů za unci
Úmyslné oslabování měn se letos opět vrátí na scénu. Obchodní deficit USA se zvýší, což povede k sílícímu tlaku na Čínu. Investoři se proto budou "pojišťovat" proti nepříjemným překvapením. Cena zlata vystoupá na 1800 dolarů za trojskou unci ze současných hodnot 1368,6 dolaru.
9. Americká burza dosáhne historických maxim
Americká ekonomika oživuje, což spolu s pumpováním peněz do ekonomiky přispívá k růstu cen akcií. Američtí spotřebitelé pak více utrácejí, protože se zvyšuje hodnota akcií, které vlastní. Index S&P 500 tak míří k úrovni 1600 bodů, čímž pokoří rekordy z roku 2007.
10. Hodnota ruských akcií prudce stoupne
Na začátku letošního roku se nafoukne další bublina, které podle ekonomů Saxo Bank vyšroubuje ceny ropy nad 100 dolarů za barel. Relativně nízké ceny ruských akcií přilákají investory. Index RTS se tak letos téměř zdvojnásobí na hodnotu 2500 bodů.