Soud odložil jednání věřitelů kvůli stížnostem na soudce

Ekonomika
25. 10. 2010 11:31
Česká spořitelna je největším věřitelem zkrachovalého Oděvního podniku.
Česká spořitelna je největším věřitelem zkrachovalého Oděvního podniku.

Krajský soud v Brně dnes na neurčito odročil jednání a schůzi věřitelů prostějovského Oděvního podniku (OP) kvůli dvěma námitkám o podjatosti soudce, které podali dva z věřitelů. Námitky nyní musí projednat odvolací soud. Proti odročení jednání protestovali někteří zástupci věřitelů textilky s tím, že celý insolvenční proces to značně zdrží.

Jedním z hlavních bodů věřitelské schůze mělo být potvrzení a dovolení věřitelského výboru. Jednání ale ani nezačalo. "S ohledem na vznesené námitky podjatosti má soud za to, že nařízení jednání nelze v této chvíli realizovat," uvedl soudce Jan Kozák. Námitky podali věřitelé Martin Adamík a Ivan Řezníček, který však následně svou námitku stáhl.

Kozákovo rozhodnutí vyvolalo mezi některými zástupci věřitelů rozhořčení, protože se již dříve shodli na tom, že prodej majetku má být co nejrychlejší. Argumentovali tím, že dnešním rozhodnutím se oddaluje dovolení věřitelského výboru a celé řízení. Věřitelský výbor hraje důležitou roli, může totiž úkolovat konkurzního správce a tím ovlivňovat nárok jednotlivých pohledávek nebo způsob rozprodeje majetku firmy.

"Mám za evidentní, že výsledkem..postupu tohoto soudu je prodlužování stavu, v němž je věřitelům znemožňováno vykonávat jejich ústavou zaručená práva," kritizoval Kozákovo rozhodnutí právní spořitelny Tomáš Richter. Podle zástupce firmy Odex, která je také věřitelem OP, je odročení v "rozporu s insolvenčním zákonem",  protože se může kdykoliv opakovat.

I přesto, že Řezníček námitku stáhl, je podle Kozáka ovšem i tak musí rozhodnout odvolací soud. Největším věřitelem podniku, který je od května v konkurzu, je Česká spořitelna; její celková pohledávka činí zhruba 675 milionů korun. ČS ale není členem věřitelského výboru. Těmi jsou nyní společnost CB - Mercury Center a podnikatel Jiří Bumba.

Česká spořitelna se sice do výboru sama zvolila, soudce Kozák ale volbu ČS a celého výboru v minulosti nepotvrdil, zejména kvůli údajnému propojení spořitelny s Oděvním podnikem. Proti jeho rozhodnutí se spořitelna odvolala. U olomouckého vrchního soudu ale
neuspěla. Kvůli rozhodnutím soudce Kozáka a olomouckého soudu podala spořitelna již tři ústavní stížnosti. Naznačuje, že celý konkurz je zmanipulovaný. Nově podala spořitelna také žalobu pro zmatečnost, která směřuje proti rozhodnutí o prohlášení konkurzu na majetek, a to kvůli "špatnému obsazení soudu." Spořitelna totiž napadá způsob, kterým byl případ insolvence prostějovské textilky dán na starost soudu Kozákovi.

Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun. Podle jednoho ze znaleckých posudků je celkový odhadovaný výtěžek z prodeje Oděvního podniku pro zajištěné věřitele 956 milionů korun.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ