Spotřebitelské úvěry
Stát vyráží do boje proti úvěrovým špinavcům
11.12.2012 14:30 Původní zpráva
Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Nově si chce posvítit především na neetické poskytovatele úvěrů a lichvářské vykuky. Za nedodržení zákonných požadavků pak může nepoctivá firma dostat pokutu až dvacet milionů korun.
Novela významně zpřísňuje poskytování spotřebitelských úvěrů fyzickým osobám, ještě ji však musí schválit Senát a podepsat prezident. Novela cílí i na malé půjčky, které v průběhu roku překročí pět tisíc korun. Současný zákon se totiž na půjčky do pěti tisíc korun vůbec nevztahuje, což firmy masivně zneužívaly a místo jednoho velkého úvěru nabízely několik malých.
Mezi hlavní novinky patří opatření, že poskytovatel půjčky může poskytnout úvěr jen tehdy, pokud je zřejmé, že jej spotřebitel bude schopen splácet. Jinak je smlouva neplatná. Má to zamezit praxi, že věřitelé půjčují i nezaměstnaným či lidem ve finanční tísni, u nichž je pravděpodobné, že své závazky nebudou moci splnit, aby je následně "odevzdali" do spárů exekutorů. Podle novely budou společnosti muset lépe posuzovat bonitu klientů a podle toho jednat.
Navíc, bude-li mít zákazník pocit, že mu finanční společnost půjčila víc, než byl schopen splácet, může smlouvu napadnout u soudu. Pokud soud postup úvěrové firmy neuzná, smlouva se ruší od svého počátku.
Konec ďábelských směnek
Nejdůležitější novinkou je, že nebude možné k zajištění úvěru použít směnku. Mnozí nepoctivci totiž nutili klienty za úvěr ručit směnkami, kam často dopisovali nesmyslné částky. S tím souvisí i změna, že zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být v nepoměrné částce k hodnotě úvěru. Tato praktika patřila mezi nejnebezpečnější, neboť člověk za úvěr 150 tisíc korun často ručil svým domem. Finanční predátoři společně s exekutory dokázali v případě neplacení splátek nešťastníka připravit i o střechu nad hlavou.
Novela by také měla zamezit přemrštěným poplatkům za zprostředkování úvěru, které často dosahovaly až pěti tisíc korun. Při nabízení úvěrů už také nebude možné používat telefonní čísla s jinou než běžnou cenou. Toto opatření by mělo zrušit praxi, kdy byli klienti nuceni volat na linky s předvolbou 900, kde se často platí 95 korun za minutu. Smyslem bylo udržet člověka "na drátě", hovor však většinou k žádným půjčkám nevedl.
Poskytovatel úvěru navíc nebude moci využívat rozšířenou praxi, kdy klientovi po podepsání smlouvy vytiskne obchodní podmínky, které ani s úvěrem nesouvisejí. Mnoho firem totiž schválně tiskne tlustý štos dokumentů a počítají přitom, že obyčejný člověk se na těch mnoha stranách ztratí či je vůbec nebude číst. Navíc nově musí být velikost písma v těchto podmínkách stejná jako u úvěrové smlouvy, čímž se má zamezit tištění podmínek ve fontu písma, na který klienti potřebovali lupu.
1. Smlouva o zprostředkování úvěru musí být písemně, pokud firma půjčku nezajistí do 14 dní, může spotřebitel odstoupit. |
2. Finanční společnosti musejí lépe posuzovat schopnost klienta splácet. Pokud sjednají půjčku, kterou věřitel evidentně nemůže splácet, smlouva je neplatná. |
3. Nově nebude možno používat telefonní čísla s jinou než běžnou sazbou (předvolby 900 za 95 Kč/min atd.). |
4. K zajištění či splacení úvěrů se zakazuje používat směnek. |
5. Zajištění úvěru nesmí být ve zjevném nepoměru k hodnotě půjčky. |
6. Obchodní podmínky se musejí týkat pouze sjednaného produktu, musejí být stejnou velikostí písma jako úvěrová smlouva. |
7. Pokud klient u soudu prokáže, že mu společnost schválně půjčila více, než byl schopen splácet, může se obrátit na soud, který může smlouvu od počátku zneplatnit. |
8. Firmám v případě porušení podmínek hrozí pokuty až do 20 milionů korun. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.