Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší

Ekonomika
16. 10. 2019 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká republika je za Německem a Rakouskem na třetím místě v Evropě ve velikosti trhu stavebního spoření. Na české stavební spořitelny totiž připadá šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají zhruba 80 procent a Rakušané zhruba desetinu. Na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání Evropského sdružení stavebních spořitelen to uvedl prezident sdružení Jan Jeníček. Za ČR následují Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Evropské stavební spořitelny spravovaly ke konci loňského roku vklady za 218,7 miliardy euro (5,6 bilionu korun). Objem úvěrů činil 178,4 miliardy euro (4,6 bilionu korun). České spořitelny evidovaly vklady za 355 miliard korun a úvěry za 262,9 miliardy korun. Německé spořitelny shromáždily vklady za 4,6 bilionu korun a poskytly úvěry za 3,7 bilionu korun.

"Česko tak již dnes patří mezi země s tradičním a stabilním systémem stavebního spoření," uvedl Jeníček.

V Česku má uzavřené stavební spoření 3,2 milionu klientů, tedy zhruba třetina populace. Z celkového objemu vkladů mají stavební spořitelny 15procentní podíl a u úvěrů na bydlení pětinový podíl.

Pro srovnání - podle aktuálních údajů v ČR žije více než 10,7 milionu obyvatel, v Rakousku 8,8 milionu lidí a v Německu 82,8 milionu obyvatel.

Výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen Christian König dnes kritizoval politiku Evropské centrální banky, kdy její nastavení nulových úrokových sazeb poškozuje trh s bydlením a postoj lidí ke spoření. Kvůli nízkým úrokovým sazbám jsou totiž reálné výnosy v Evropě u spořících produktů záporné, a to i u dlouhodobějších vkladů. Navíc k tomu rostou ceny nemovitostí rychleji než příjmy domácností.

"Před rokem 2016 se v zemích eurozóny dosahovalo prakticky vždy kladných reálných výnosů. Pokud se dnešní vývoj nezmění, mohlo by ve výsledku dojít k narušení motivace lidí spořit. Pro trhy s bydlením jsou však vlastní úspory velmi důležité, spoření představuje akumulaci kapitálu potřebnou pro budoucí úvěr," uvedl König.

Samotné České republiky se ovšem kritika ECB přímo netýká. ČR má totiž vlastní měnu a s tím spojenou nezávislou měnovou politiku České národní banky. Základní úroková sazba ČNB v ČR činí dvě procenta. Ale i v ČR je růst cen nemovitostí vyšší než růst příjmů a řada typů vkladů má po započtení inflace výnosy záporné. Samotné stavební spoření v ČR má ale podle Jeníčka při dodržení šestileté lhůty aktuálně reálný výnos, tedy po započtení inflace, 3,7 procenta.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/paregrinus44

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ