Kniha The Lean Entepreneur nabízí spoustu praktických tipů pro podnikatele. Bohužel se neobešla bez korporátního žvanění.
Až my tlustí budem hubení, vy hubení budete studení, říkávala babička, když mi smažívala koblihy. Ve skutečnosti ale štíhlí žijí déle než tlustí - a pravděpodobně to platí nejen o lidech, ale i o firmách.
Jak si takovou štíhlou firmu představit? Snaží se "eliminovat co nejvíc takových činností, které nevytvářejí hodnoty (ačkoliv některé jsou nezbytné), a co nejefektivněji provádět činnosti, které hodnoty vytvářejí," píšou Brant Cooper a Patrick Vlaskovits ve svém Štíhlém podnikateli (The Lean Entrepreneur: How Visionaries Create Products, Innovate with New Ventures, and Disrupt Markets). Kniha navazuje na bestseller Erica Riese The Lean Startup - recenze vyšla na Finmagu loni - a autoři předpokládají, že tuhle bibli internetových podnikatelů znáte. Neobtěžují se proto s vysvětlováním klíčových pojmů, jejich význam holt budete muset vytušit z textu.
Dáme si tedy rychlé opáčko: cílem štíhlé firmy je přijít co nejrychleji a nejlevněji na trh s minimálním životaschopným produktem ("MVP"). Ten v rychlých iteracích dále vyvíjí a pečlivě sleduje, na co se zákazníci chytají a na co ne. Když to jde do kelu úplně, může zkusit pivot, tedy zásadní změnu produktu (případně zákazníků nebo problému, který svým produktem řeší).
Tolik teorie. "Pokud jste přečetli Lean Startup a rádi byste se dozvěděli něco konkrétnějšího o taktickém využití popsaných principů, čtete správnou knihu," ubezpečují autoři. Rovnou si řekneme, že i když to není hitparáda, v tomhle nekecají.
Svěží pohled na podnikání
Práce na produktu, analýza dat od zákazníků, marketing a umění koncentrace - to všechno má svou kapitolu. Pro představu tradičně vyďobnu odevšad trochu:
Nepřemýšlejte nad svou cílovkou demograficky. Nejsou to "ženy mezi 18 a 73 lety" nebo "traktoristi", ale lidé, kteří mají nějaký společný problém. Nechybí populární příklad mléčných šejků, které si řidiči ráno kupují, aby si zpříjemnili posouvání autem v koloně. Čím větší kousky ovoce v kelímku jsou, tím déle vydrží a tím líp "řeší" problém, na který si zákazníci šejk "najímají".
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Finmagem a jehož autorem je Michal Kašpárek, čtěte ZDE.