Nejznámější americký investor Warren Buffett (81) ujišťoval akcionáře své společnosti o svém dobrém zdraví a řekl, že jeho firma Berkshire Hathaway je připravena jej v případě potřeby nahradit. Na výroční valné hromadě své firmy se také svěřil, že v poslední době zvažoval jednu ze svých největších akvizic, ta ale nevyšla. Náladu každoročně očekávané události pokazila nespokojenost řady akcionářů s Buffettovým vstupem do politických bojů návrhem na vyšší zdanění bohatých.
Otázky akcionářů ohledně Buffettova zdraví byly očekávány nejvíc, objevily se ale až ve druhé polovině setkání takřka 40 tisíc akcionářů. Buffett 17. dubna oznámil, že u něj lékaři zjistili rakovinu prostaty v raném stadiu. O víkendu s poukazem na vysokou míru přežití u tohoto typu rakoviny označil nález za "drobnou potíž".
"Cítím se ohromně, baví mě, co dělám," řekl Buffett akcionářům. Dodal, že se v červenci plánuje podrobit ozařování, léčení by však nemělo mít na jeho aktivitu žádný větší vliv. "Možná mám o něco méně energie, to ale může znamenat, že dělám méně hloupostí," řekl.
Už v dopise rozeslaném před valnou hromadou Buffett sdělil, že správní rada firmy bude schopna v případě potřeby vybrat jeho nástupce a že má dva kandidáty, které ale neidentifikoval. Vehementně odmítl návrh, aby firma každoročně informovala, jak je připravena jej nahradit. Loňská valná hromada byla ve znamení rezignace Buffettova favorizovaného kandidáta na nástupce Davida Sokola, který odešel kvůli skandálu s obchodováním na základě neveřejných informací.
Kritika Buffettova pravidla
Letos idylu "Woodstocku kapitalismu" narušila kritika části akcionářů na adresu takzvaného Buffettova pravidla. Buffett si loni v tisku postěžoval, že jeho příjmy byly za minulý rok zdaněny mnohem nižší sazbou než plat jeho sekretářky, a dal tím munici prezidentu Baracku Obamovi v jeho boji za to, aby bohatí platili "spravedlivý podíl". Obama brzy nato navrhl zdanění lidí s příjmy nad milionem dolarů ročně sazbou nejméně 30 procent.
První požadavek na vysvětlení svého kroku Buffett slyšel už necelou hodinu po otevření takřka celodenní diskuse s šéfy firmy a podle agentury Reuters bylo jasně znát, jak Buffett svou zjevně politickou intervencí akcionáře rozdělil. Když jeden z akcionářů sdělil, že jeho 84letý otec kvůli Buffettově návrhu už nechce vlastnit akcie jeho firmy, propukla značná část návštěvníků omažského CenturyLink Center v aplaus.
Buffett sice v úvodním projevu o svém návrhu vtipkoval, na kritické vystoupení však reagoval nasupeným útokem. Svému kolegovi osmdesátníkovi vzkázal, že když se mu nelíbí jeho politické názory, asi by měl investovat do Foxu, tedy jediné pravicově orientované celoamerické televize. Jeho výpad sklidil potlesk druhé poloviny publika.
"Považuji to za směšné. Proč bychom měli chtít ještě víc zdaňovat lidi, kteří vydělávají nejvíc peněz a vytvářejí pracovní místa?" vyjádřil názory kritiků akcionář Greg Hershberger. Buffettovo pravidlo podle komentáře Reuters vytváří dojem, že šéf Berkshire se před listopadovými volbami postavil na stranu levicových demokratů, což není dobré pro investiční firmu, jejíž akcie letos zaostávají za růstem širšího akciového indexu S&P 500. Návrh, který působí tak, že je zaměřen čistě na sbírání bodů v předvolební kampani, by mohl řadu investorů od Berkshire odradit.
Velká akvizice se nekoná
Buffett řekl, že nedávno uvažoval o akvizici za více než 20 miliard dolarů a byl ochoten prodat kvůli ní i některé investice Berkshire Hathaway. "Mohlo to nastat, ale myslím, že už k tomu nedojde," řekl. Nenaznačil, o jakou firmu šlo, převzetí v takové hodnotě by se ale bylo blížilo jeho největší transakci, koupi železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe z roku 2010 za 26,5 miliardy dolarů (510 miliard korun).
Buffett stál před více než padesáti lety u zrodu Berkshire Hathaway a v 60. letech původně textilní společnost s nynějším viceprezidentem Charliem Mungerem začal měnit a učinil z ní investiční konglomerát. Jeho tržní hodnota přesahuje dvě stě miliard dolarů a společnost má asi osmdesát provozních divizí jako pojištění, chemický průmysl, výrobu nábytku nebo maloobchod.
Buffett se pravidelně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa podle žebříčku časopisu Forbes. Letos obhájil s hodnotou majetku 44 miliard dolarů třetí místo za mexickým telekomunikačním magnátem Carlosem Slimem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.