Je jedním z nejuznávanějších asijských podnikatelů. Na stará kolena dokázal zachránit japonské aerolinie. A nyní radí přepsat učebnice managementu: Kazuo Inamori (84) říká, že je třeba dbát o blaho zaměstnanců a až pak akcionářů. A ono to funguje.
Ten chlapík ví, o čem hovoří. Vybudoval dvě firmy, jejichž hodnota přesahuje osmdesát miliard dolarů (asi dva biliony korun) a dokázal zachránit společnost, které už nikdo nevěřil.
"Mým jednoduchým receptem je udělat šťastnými zaměstnance. Je to mé zlaté pravidlo už od dob, kdy jsem v 27 letech založil Kyoceru," tvrdí japonský miliardář Kazuo Inamori. "Někdy je třeba, aby management řekl ne sobeckým požadavkům akcionářů."
"Pokud chcete vejce, musíte se starat o slepici. Pokud ji budete trápit nebo ji zabijete, na vejce můžete zapomenout," tvrdí Inamori, podle něhož šťastnější zaměstnanci podávají lepší výkony, což se odráží na vyšších tržbách firmy a potažmo i dividendách pro akcionáře.
Poslední čísla ukazují, že tento neotřelý podnikatelský přístup opravdu funguje. Díky o čtvrtinu lepším tržbám za loňský rok KDDI oznámila, že zvýší výplatu dividend pro akcionáře.
Měňavkovitý styl řízení
Inamori se narodil v roce 1932 ve městě Kagošima a na místní univerzitě získal bakalářský titul z inženýrství a aplikované chemie. Do první práce zamířil do továrny Shofu Industries, kde se podílel na vývoji izolačních materiálů. O čtyři roky později, ve 27 letech, s několika společníky založil firmu Kyoto Ceramic (Koycera). V ní začali vyrábět různé izolace a komponenty pro elektronické přístroje, které od nich odebírala například Matsushita Technologies (nynější Panasonic) nebo americký počítačový gigant IBM.
* Co je podstatou jeho měňavkovitého stylu řízení a jaká pozitiva v něm Inamori našel?
* Jak se mu podařilo vytáhnout z bankrotu japonské aerolinie? Čím si při tom pomáhal?
* Jaká známá cena se díky němu uděluje?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 1. ÚNORA 2015.