Skupina Synot loni vydělala zhruba 828 milionů korun

Ekonomika
14. 10. 2013 13:10
Vládce skupiny Synot Ivo Valenta.
Vládce skupiny Synot Ivo Valenta.

Skupina Synot si v minulém roce oproti předchozímu roku polepšila. Její zisk byl okolo 828 milionů korun.

"V rámci celého holdingu jsme v roce 2012 dosáhli obratu ve výši 12,5 miliardy korun, což je proti předešlému roku mírný nárůst," říká vládce skupiny Synot Ivo Valenta. "Hospodářský výsledek byl přibližně 828 milionů korun."

Výsledky hodnotí Valenta jako dobré, nicméně dodává: "Ale plánoval jsem lepší." V roce 2011 dosáhl holding Synot provozní zisk ve výši 700,8 milionu korun. Tržby se pak vyšplhaly na 11,7 miliardy korun.

V Česku patří skupina Synot k největším distributorům loterijních zařízení, výherních automatů a videoloterijních terminálů (VLT). Právě loterijní průmysl tvoří jádro podnikání holdingu. Společnosti holdingu podnikají v řadě dalších oborů, jako je pohostinství, prodej osobních aut BMW, investice do realit, ale i do začínajících technologických firem.

V letošním roce ovšem českou část skupiny Synot ovlivní přísnější regulace videoloterijních terminálů ze strany obcí, což jim umožnil verdikt Ústavního soudu. "Za první pololetí měl český Synot o téměř 60 milionů nižší zisk, což není malé číslo," upozorňuje Valenta. Zisk za prvních šest měsíců byl přibližně 200 milionů korun.

Regulace hazardních společností přitom podle Valenty způsobí, že z trhu zmizí patnáct tisíc přístrojů VLT. "Sám Synot přijde zhruba o tisícovku. Už jsme některé věci stáhli a techniku jsme přesunuli do zahraničí."

Podle Valenty bylo rozhodnutí ústavních soudců "špatné a neprofesionální." Sdružení SPELOS, jehož členy jsou provozovatelé videoloterijních terminálů, si chce na rozhodnutí soudu stěžovat v Bruselu. "Jsme přesvědčeni, že ho na evropské úrovni zvrátíme, protože vycházelo ze špatných informací a bylo provedeno na základě společenské objednávky," tvrdí Valenta. "Jeho dopadem je pětadvacetiprocentní propad v prodeji terminálů."

Ztráty na českém trhu si chce skupina Synot nahradit na zahraničních trzích, kam expanduje. Působí například na Slovensku, Polsku, Lotyšsku, Ukrajině, Albánii a Kosovu. "Hodně perspektivní je Balkán," uvádí Valenta.

Další zajímavou oblastí pro Synot představuje internet. "Je perspektivní všude, protože se všude začíná otevírat. Když máte dobrý produkt, můžete ho dodávat úplně každému," říká Valenta. 

* Jaký životní krok hodlá Ivo Valenta udělat?

* Proč žije v Monaku?

* Jaký má vztah k hazardním hrám? 

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte ve velkém rozhovoru s Ivo Valentou ve speciálním vydání TÝDNE 111 miliardářů, které vychází 16. října 2013. V tomto vydání najdete rovněž aktuální žebříček 111 nejbohatších Čechů a Slováků, rozhovory se zakladatelem antivirového Esetu Miroslavem Trnkou či ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem nebo vůbec poprvé na tuzemském trhu exkluzivní žebříček stovky nejbohatších lidí planety, který sestavila renomovaná agentura Bloomberg.

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ