Nabídka
Aerojet chce koupit dopravce špionážních satelitů firmu ULA
09.09.2015 10:45
Společnost Aerojet Rocketdyne Holdings předložila nabídku na koupi satelitní společnosti United Launch Alliance (ULA), kterou vlastní společně firmy Lockheed Martin a Boeing, za dvě miliardy dolarů (48,3 miliardy korun). Pokud bude nabídka úspěšná, vznikne nová velká firma zaměřená na výrobu raket a raketových motorů a bude další z řady konsolidací v odvětví.
Letos v únoru se spojil stavitel raket Orbital Sciences s výrobcem motorů ATK. Vznikla tak nová firma Orbital ATK.
Podle jednoho ze zdrojů by Aerojet, který v červnu 2013 koupil firmu Pratt & Whitney Rocketdyne, zřejmě učinil z ULA samostatnou divizi. Mluvčí firmy Aerojet uvedl, že firma nekomentuje žádná jednání a firma Lockheed se ke zprávě odmítla vyjádřit. Ve firmách Boeing a ULA nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávám vyjádřil.
Firma ULA vznikla v roce 2006 po téměř dvou letech jednání mezi firmami Lockheed a Boeing, kterým se podařilo překonat odpor amerického antimonopolního úřadu argumentem, že společný podnik přispěje k výrazným úsporám. Podnik od svého vzniku uskutečnil 99 úspěšných startů, čelí však rostoucím politickým a finančním tlakům, mimo jiné i kvůli růstu konkurence, jako je soukromá Space Exploration Technologies Corp., čili SpaceX.
Americké letectvo letos autorizovalo SpaceX, která nyní může konkurovat ULA při vypouštění některých vojenských a špionážních satelitů, a uvedlo, že také postupně přestane poskytovat podporu na spuštění satelitů ve výši zhruba jedné miliardy dolarů, kterou poskytovalo ULA několik let.
Podle zdrojů majitelé ULA zřejmě přivítají nabídku vzhledem k rostoucí konkurenci v odvětví, která v příštích letech zřejmě dále sníží příjmy a zisky ULA. Dohodu musí schválit také úředníci v Pentagonu, ale je pravděpodobné, že ji přijmou, protože Aerojet Rocketdyne slíbil investice do rozvoje nových technologií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.