Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň a rating Španělska o dvě příčky. Své kroky odůvodnila obavami z vysokých státních dluhů, slabého ekonomického růstu a zhoršení důvěry investorů v obou zemích v době eskalující dluhové krize v eurozóně.
Italský rating už v posledních dnech snížily konkurenční agentury Moody´s a Standard & Poor´s. U Španělska je Fitch zatím po delší době první, naposledy jej snížila v březnu Moody´s. Kurs eura reagoval na večerní zprávu agentury ztrátou dosavadních zisků a poklesem vůči dolaru i jenu. Indexy amerického akciového trhu se po dosavadním kolísání definitivně přesunuly do záporných čísel.
Fitch zhoršila rating dlouhodobých státních závazků Itálie z dosavadního AA+ na známku A+ a přisoudila mu negativní výhled, to znamená, že čeká jeho další zhoršení. Snížený rating je i tak stále o jeden stupeň lepší hodnocení, než jakým od svého kroku z 20. září hodnotí Itálii S&P a od úterka Moody's. Hodnocení Fitch je také stále bezpečných šest stupňů nad spekulativní ratingovou kategorií.
U Itálie Fitch upozornila na vysoký dluh, slabý růst a nutnost najít "politicky složité" řešení finančních potíží země. Vláda sice nakonec přijala ozdravná rozpočtová opatření, její počáteční váhavá reakce na dluhovou krizi však podle agentury zhoršila na trhu důvěru v její schopnost provést zemi dluhovou krizí eurozóny. Agentura však konstatovala, že úvěrový profil Itálie zůstává "relativně silný" a její veřejné finance jsou ve srovnání s jinými evropskými zeměmi lepší.
Španělsku Fitch snížila rating na AA- z dosavadní známky AA+ a opatřila jej rovněž negativním výhledem. Poukázala na negativní dopad, který má na celý jihoevropský region zhoršování dluhové krize v Řecku a dalších zemích eurozóny.
Slabý růst ekonomiky
Také španělská ekonomika nyní trpí velmi slabým růstem, což podkopává výsledky vládních snah o ozdravování veřejných financí, uvedla Fitch. Problémem země jsou navíc vysoké dluhy regionálních vlád a bankovní sektor, který bude zřejmě potřebovat asi 30 miliard eur (745 miliard korun) na rekapitalizaci.
Španělská ekonomika podle agentury v dohledné době příliš neoživí, protože ji budou brzdit úsporná opatření. Ke snížení nejvyšší nezaměstnanosti v Evropské unii bude země podle agentury Fitch potřebovat další reformy trhu práce.
Pozornost investorů na finančních trzích se v posledních měsících zaměřuje právě na Itálii a Španělsko, třetí a čtvrtou největší ekonomiku eurozóny. Pokud by po Řecku, Irsku a Portugalsku začaly být jejich náklady úvěrů na trhu neúnosné, pak by bylo pro Evropskou unii velmi těžké zachraňovat je stejně jako tři menší země. Od srpna proto Evropská centrální banka podporuje ceny italských a španělských dluhopisů pomocí jejich nákupů na trhu.