Akcie stoupají, investoři čekají na proslov Bena Bernankeho

Ekonomika
23. 8. 2011 11:40
Akciové trhy posilují, investoři jsou však stále opatrní...
Akciové trhy posilují, investoři jsou však stále opatrní...

Akcie v Evropě i Asii zamířily po delší době opět vzhůru a největší zájem je o těžební a důlní společnosti. Trhům pomáhají především údaje o průmyslové aktivitě v Číně, podle kterých tamější ekonomika nezpomaluje tak rychle, jak se čekalo. Investoři nyní napjatě očekávají páteční proslov šéfa Fedu Bena Bernankeho.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení přidával asi 1,5 procenta a pohyboval se kolem 931 bodů. Navázal ta na pondělní růst, který činil asi 0,8 procenta. Zhruba 2,6 procenta přidával dílčí index těžebních firem STOXX Europe 600.

"Všechna data, která naznačí, že nepřichází konec světa, trhy přijmou velmi příznivě. Máme tady solidní údaje z Číny a dobré byly i některé další firemní výsledky," poznamenal analytik akciového trhu ve finančního ústavu RBS Ian Richard.

Investoři nyní také čekají na výroční konferenci americké centrální banky (Fed), která se bude konat v pátek v horském letovisku Jackson Hole v americkém státě Wyoming. Největší pozornost se věnuje tomu, zda šéf Fedu Ben Bernanke naznačí nějakou další podporu ekonomice.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke.Bernanke už dříve oznámil, že chce nechat úrokové sazby netknuté až do roku 2013, protože to Amerika pro nepřesvědčivý růst ekonomiky zatím potřebuje. Náznaky třetího pumpování peněz od Fedu (QE3 - quantitative easing, kvantitativní uvolňování) se při jeho pátečním proslovu spíše neočekávají.

Spekuluje se, že Bernanke skutečně sazby ponechá nízko, ovšem nemusí to tak být až do roku 2013. V případě, že se americká ekonomika začne vzpamatovávat, mohl by je zvýšit i dříve.

Asie také v růstu

Japonské akcie si připsaly více než procentní zisk. Vzhůru jim pomohl především zvýšený zájem o akcie firem, které se zaměřují na domácí trh. Náladu zlepšila i statistika z Číny. Hlavní index Nikkei 225 si připsal 104,88 bodu a den uzavřel růstem v rozsahu 1,22 procenta na 8733,01 bodu. Podobně širší index Topix k dobru připsal 1,0 procenta na 750,39 bodu.

Data o průmyslové aktivitě byla zveřejněna v Číně a byla příznivější, než se čekalo. Index nákupních manažerů, který sestavuje banka HSBC, za srpen mírně vzrostl na 49,8 bodu. To sice stále signalizuje útlum, neboť je index pod 50 body, analytici ale předpokládali, že aktivita se sníží ve větším rozsahu.

Díky lepší statistice z Číny zpevnil australský dolar, jehož kurs vůči dolaru americkému vzrostl o 0,6 procenta na 1,0460 USD. Austrálie do Číny vyváží řadu komodit, a pokud by se potvrdilo, že čínská ekonomika zpomaluje výrazněji, než se čekalo, znamenalo by to útlum poptávky.

Euro k dolaru zpevnilo o 0,1 procenta na 1,4370 USD, dolar k japonskému jenu se ale držel bez větších změn - kolem 76,81 JPY. Japonská měna sice má snahu zpevňovat, v růstu jí ale brání obavy z další intervence, k níž sáhly na začátku srpna japonské úřady.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ