Američané v konzumaci šampaňského překonali Brity

Ekonomika
19. 3. 2018 14:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Američané loni překonali Brity a stali se poprvé největšími konzumenty šampaňského na světě, když v Británii zájem o šampaňské v posledních dvou letech, po hlasování o odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, klesl. Celkem se loni po celém světě prodalo šampaňské za 4,9 miliardy eur (124,6 miliardy korun), což bylo o čtyři procenta více než před rokem, objemem prodeje pak vzrostl o 0,4 procenta na 307,3 milionu lahví. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil francouzský svaz producentů šampaňského CIVC.

Vyšší inflace od referenda o brexitu a nižší růst platů omezily kupní sílu britských konzumentů a vyvolaly větší nejistotu ohledně jejich financí. Podle objemu prodeje se prodej do Británie, která byla dlouhou dobu největším zahraničním kupcem francouzských "bublinek", snížil loni o 11 procent. V roce 2016 klesl o devět procent. Díky vyšším cenám však nejsou škody pro producenty tak výrazné a podle hodnoty se prodej do Británie snížil loni jen o 5,7 procenta.

Hodnota vývozu do USA loni stoupla o 8,3 procenta. Rostl i prodej do Japonska, které je třetím největším trhem, a to o 21,3 procenta. Prudký růst poptávky zaznamenalo šampaňské i z Austrálie a Číny.

Prodej ve Francii zůstal loni podle hodnoty stabilní, činil 2,1 miliardy eur.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/jankuss

Další čtení

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ