V nabídce americké společnosti Space Adventures, která zprostředkovává cesty do vesmíru zámožným turistům, se už objevila cesta kolem Měsíce. První "měsíční" výlety se sice prodávají za 100 milionů dolarů (přes 2,1 miliardy korun), ale několik se jich už prodalo.
Další zájemci se musejí postavit do pomyslné fronty, upozorňuje odborný server Space.com.
Ještě to není na balení kufrů, ale agentura Space Adventures, která sídlí ve Vienně v americkém státě Virginie, už jedná o podrobnostech se zákazníky, kteří chtějí jako první soukromí turisté obeplout jediného přirozeného souputníka Země.
"Doufám, že budeme mít smlouvy podepsány do konce roku," řekl americkému serveru prezident Space Adventures Eric Anderson. Tým z jeho firmy vypracoval projekt mise kolem Měsíce založený na kombinaci už existujících a teprve testovaných ruských technologií.
Plán v první řadě počítá se službami osvědčené ruské rakety Sojuz. Ten by vynesl na oběžnou dráhu pilota a dva pasažéry. Na oběžné dráze by se spojil s nepilotovanou podpůrnou jednotkou, která by pak raketu navedla na oběžnou dráhu kolem Měsíce.
Sojuz sice byl původně konstruován jako vesmírná loď pro cesty kolem Měsíce, ale nikdy ho neobeplula i s lidmi. Sojuz však podle Andersona může Měsíc i s posádkou obletět po trajektorii volného návratu - podobně jako bumerang. "Tudíž není třeba tomu Sojuz příliš přizpůsobovat. Pravděpodobně by mohl letět kolem Měsíce teď hned," věří expert. "Trochu se zmodernizují komunikační systémy a také zvětšíme průhledy," vysvětlil, v čem mají spočívat hlavní úpravy stávajícího stroje.
"Změní to způsob nahlížení celého světa na soukromou kosmonautiku. Určitě je to proveditelné za méně než 200 milionů dolarů," naznačil Anderson pozdější pravděpodobné snižování cen takových letů. Dvojice "výletníků" první mise podpoří let dohromady úctyhodnými 200 miliony dolarů.
Ilustrační foto: Reuters