Americké banky se připravují na rozpad eurozóny

Ekonomika
6. 8. 2012 12:09
Americké banky se už chystají na rozpad eurozóny.
Americké banky se už chystají na rozpad eurozóny.

Velké americké banky na Wall Street se snaží vyjednat si u svých protistran takovou změnu smluv, která je bude lépe chránit pro případ, že se rozpadne eurozóna. Podobné změny doporučují i některým klientům. Píše o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Podle amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) lze podobné přípravy pozorovat i v některých firmách v Evropě.

Za pomoci hedgeových kontraktů, jako jsou například úvěrové swapy (CDS), už americké banky omezily vazby na problematické země eurozóny. V zákulisí jdou však podle FT ještě dál, aby se ujistily, že když některá země vystoupí z eurozóny, banky nedostanou zaplaceno ve znehodnocené drachmě či španělské pesetě.

Problémy v eurozóně znamenají pro americké banky větší problém než slábnoucí hospodářské oživení v USA. Loni v létě, kdy se krize v eurozóně začala zhoršovat, prošly akcie amerických bank silnými cenovými výkyvy. Tamní komise pro cenné papíry (SEC) pak bankám nařídila, aby uváděly, jaký majetek mají ve Španělsku, Řecku, Itálii a Portugalsku.

Obavy z vývoje v eurozóně však nemají pouze banky v zámoří. WSJ napsal, že alternativní plány připravuje například i společnost International Consolidated Airlines Group, což je majitel španělských aerolinií Iberia a britské letecké společnosti British Airways. International Consolidated se chystá na eventualitu, že by z eurozóny vystoupilo Španělsko.

"Chystáme se na řadu nejrůznějších eventualit," řekl šéf British Airways Willie Walsh. Věří sice, že euro nynější krizi přežije a Španělsko z eurozóny nevystoupí, ale International Consolidated je i tak jednou z mála významných západoevropských firem, které otevřeně přiznaly, že se možností rozpadu eurozóny zabývají.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ