Americké vládě hrozí, že bude muset zachraňovat státy

Ekonomika
4. 10. 2010 09:00
Analytička Meredith Whitneyová věští opět temnou budoucnost.
Analytička Meredith Whitneyová věští opět temnou budoucnost.

Americká vláda čelí vážnému nebezpečí, že bude muset zachraňovat jednotlivé státy, které mají obrovské dluhy. Před hrozbou varovala vlivná analytička Meredith Whitneyová v Bloomberg Television.

Whitneyová v roce 2008 správě předpověděla vážné problémy tehdy největší světové banky Citibank. Podle ní ale federální pomoc nemusí být politicky průchodná. Whitneyová se zároveň připojila k investiční legendě Warrenu Buffettovi, že existuje hrozba bankrotů na trhu s komunálními dluhopisy, kde se obchoduje s cennými papíry v objemu 2,8 bilionu dolarů. Jednotlivé americké státy a města totiž mají příliš mnoho půjček a rozdíl mezi veřejnými výdaji a příjmy není podle analytičky udržitelný.

"Lidé si budou myslet, že federální vláda pomůže těmto státům," uvedla Whitneyová s tím, že půjde o velmi rozdělující záležitost. Analytička už ke stavu financí jednotlivých států vydala rozsáhlou zprávu. Podle ní je na tom nejhůře Kalifornie, kterou následuje trojice dalších států: New Jersey, Illinois a Ohio.

Na rozpočty amerických států měla devastující vliv nejdelší recese od 2. světové války. Její účinky pocítí státní pokladny i v příštím roce. Podle National Conference on State Legislatures se schodek prohloubí o 72 miliard dolarů. Penzijní fondy jednotlivých států pak čelí schodku přesahující částku jednoho bilionu dolarů, upozorňuje Bloomberg s odkazem na Pew Center on the States.

Podle Buffetta ale federální vláda pomůže státům, které se dostanou do nesnází. Skutečností je, že bankroty států či měst jsou vzácným jevem. Podle loňské studie Moody´s Investors Service došlo v letech 1970 až 2009 jen k 54 bankrotům dluhopisů měst a obcí.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ