Americký <span>bramborářský mogul</span> odešel na věčnost

Ekonomika
26. 5. 2008 11:16
bez popisku 67610
bez popisku 67610

J.R. Simplot, přezdívaný americký bramborový král, jehož bohatství pomohlo vzniku největšího výrobce počítačových čipů, zemřel ve věku 99 let ve svém domě v Idahu.

Simplot za svůj život nashromáždil majetek přesahující tři miliardy dolarů. Společnost farmáře z Idaha vyrábí zemědělská, zahradnická a travní hnojiva, krmení pro zvířata, semena, ovoce, brambory a zeleninu, ale také průmyslové chemikálie a zavlažovací zařízení.

Když bylo Simplotovi jedenasedmdesát let, investoval milion dolarů do podnikání bratrů Parkinsonových, kteří vytvořili výrobce počítačových čipů Micron Technology. Později jim poskytl další peníze na udržení a rozšíření výroby. Firma se stala největším výrobcem čipů DRAM, používaných pro ukládání dat v osobních počítačích.

Narodil se jako John Richard Simplot v Iowě a pocházel z šesti dětí. S dvaceti dolary v kapse opustil ve čtrnácti letech domov a ubytoval se v jediném blízkém hotelu. Od učitelů zde ubytovaných výhodně koupil úročené učitelské poukázky, které pak použil jako zástavu pro bankovní úvěr. Za něj koupil šest set selat po jednom dolaru. Zimu strávil tím, že střílel divoké koně, prodával jejich kůže a masem, uvařeným s bramborovými zbytky, prasata krmil. Když cena vepřového následující rok vyskočila, prodal část vepřů za 7500 dolarů. S tímto kapitálem se pustil do bramborářství, které jej později proslavilo.

Pronajal si půdu a od svého tehdejšího společníka se naučil pěstovat sadbové brambory a nikoliv podřadné zemáky, jak do té doby bylo v Idahu běžné. Pořídil si moderní elektrickou třídičku na brambory a v roce 1940 už měl tři desítky skladů brambor. Náhoda mu přihrála příležitost zapojit do byznysu se sušenou cibulí, na kterém hned v prvním roce utržil půl milionu dolarů a brzy začal zásobovat sušenými brambory a zeleninou americké jednotky ve druhé světové válce.

Tvrdohlavý mladík skupoval dobytčí farmy, dobytek a lesní půdu. Zaznamenal nedostatek hnojiva ve válečných letech, koupil zásoby fosfátů a postavil závod na výrobu hnojiv.

Po válce se jeho potravinářský byznys rozrostl o konzervárny a mrazírny. Základem podnikání byla mražené hranolky. Plácnul si s Rayem Krocem, zakladatelem McDonald's, a odbyt hranolků od té doby utěšeně rostl. V pozdním věku býval vídán ve své bílé limuzíně Lincoln s poznávací značkou „Mr. Spud" (Pan Brambor), jak si to míří do fast food řetězce v Boise, hlavním městě státu Idaho, kde žil, pro bramborové placky a hranolky.

Ani bramborový král se nevyhnul střetu se zákonem. V sedmdesátých letech se pokoušel spekulovat s finančními deriváty na brambory v Maine. Byl potrestán pokutou a zákazem obchodování s komoditami na šest let. Pokutu také zaplatil za to, že nepřiznal všechny své příjmy a neoprávněně si odečítal slevu na dani.

Koroner konstatoval, že stařík zemřel přirozenou smrtí. Celý život nepil alkohol a nekouřil. Zaměstnacům, kteří skoncovali s kouřením, vyplácel jako motivaci dvě stě dolarů a nechal po školách v Idahu ukazovat černé plíce ve formaldehydu.

Foto: archiv

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ