Spor o cenné papíry
Americký úřad podal kvůli hypotékám žaloby na 17 bank
03.09.2011 12:45
Jeden z amerických regulačních úřadů podal žaloby na sedmnáct velkých finančních institucí kvůli ztrátám z takzvaných podstandardních hypoték v sumě kolem 200 miliard dolarů (3,4 bilionu korun). Federální agentura pro financování bydlení (FHFA), která dohlíží na zestátněné hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, obviňuje banky z toho, že prodávaly klientům včetně obou agentur ve formě cenných papírů hypotéky nepřijatelně nízké kvality.
Pád trhu podstandardních hypoték pro lidi, kteří by si jinak úvěr na bydlení nemohli pořídit, přerostl v krizi celého hypotečního trhu v USA - a ta vedla k hluboké finanční a ekonomické krizi. Žaloba podle agentury Reuters ukazuje, jak různé zájmové skupiny jako banky, investoři, ale i různé vládní úřady vzájemně bojují o to, kdo by měl nést břemeno ztrát z hypoteční krize.
FHFA obvinila instituce jako Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Barclays, Citigroup, Deutsche Bank a další z toho, že než hypotéky svázaly do balíků, které rozdělily na cenné papíry a prodaly klientům, neuskutečnily řádné hloubkové kontroly kvality hypoték. Podle žaloby takto vzniklé cenné papíry neměly být vůbec prodávány, protože podkladové hypotéky nesplňovaly daná kritéria. To se pak projevilo strmým propadem hodnoty těchto papírů poté, co se začal zvyšoval počet nesplácených rizikových hypoték.
Žaloby FHFA mohou narušit širší snahy vlády o dohodu s bankami na vyřešení problémů ztrát z rizikových hypoték. Neoficiální informace o žalobě v pátek výrazně oslabily akcie bank a krok FHFA může znamenat pro bankovní sektor další miliardy dolarů dodatečných nákladů na právní spory v nepříliš příznivé situaci.
Banky, které se podařilo agentuře Reuters oslovit, označily žaloby FHFA za nepodložené a vidí v nich účelový krok na ochranu Fannie Mae a Freddie Mac. Tyto instituce, které vlastní či garantují většinu hypotečních úvěrů na americkém trhu, kvůli svým ztrátám po prasknutí bubliny na trhu nemovitostí v roce 2008 už dostaly od daňových poplatníků více než 140 miliard USD. Samy totiž na politickou objednávku nakupovaly a vydávaly cenné papíry založené na rizikových hypotékách v hodnotě bilionů dolarů, připomněla mluvčí Deutsche Bank Mayura Hooperová.
Mluvčí Bank of America prohlásil, že Fannie Mae a Freddie Mac se nyní snaží přesunout svou odpovědnost na banky, když předešlé pokusy svalit ji na jiné vlivy neuspěly. Na Bank of America podala FHFA tři žaloby kvůli celkové ztrátě 57 miliard dolarů. Mluvčí Ally Financial, dříve známé jako GMAC, označil žaloby za neopodstatněné. Finanční experti všeobecně předpokládají, že celá akce FHFA skončí mimosoudní dohodou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.