Americké ekonomice zřejmě do recese kromě celé řady jiných faktorů pomohou i takzvané swapy kreditního selhání.
Tyto cenné papíry jsou užívány jako ochrana tváří v tvář riziku, že daná firma nebude moci splatit dluh. Celkově mohou tyto swapy letos způsobit ztráty kolem 250 miliard dolarů v souvislosti s tím, jak kvůli hypoteční krizi a jejím následkům roste počet kreditních selhání velkých firem, míní Bill Gross, šéf Pacific Investment Management, největšího dluhopisového fondu na světě.
„Moderní stínový bankovní systém je přehlíživý k požadavkům tradičních institucí ohledně tvorby rezerv a uvádí vlastní pyramidové schéma zadlužení, jež v mnoha případech nestojí na žádném zajištění ve formě rezerv," říká Gross.
Swapy kreditního selhání jsou raketově rostoucím druhem cenných papírů. Zatímco na konci června 2001 činila celková hodnota kontraktů na tyto swapy 632 miliard dolarů, dnes dosahuje závratné hodnoty 45,5 bilionu dolarů, plyne z dat Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty.
Investiční banka Goldman Sachs prognózuje, že ztráty související s hypoteční krizí dosáhnou samy o sobě hodnoty dvě stě až čtyři sta miliard dolarů. „Přidejte můj odhad čtvrtbilionových ztrát ze swapů kreditního selhání, stejně jako pro letošek očekávané ztráty v oblasti nemovitostí a kreditních karet, a dostanete důvody nadcházejícího uvěrového kolapsu a následné recese," dodává Gross.
Swapy kreditního selhání jsou finanční nástroje (vycházející z dluhopisů), které jsou užívány ke spekulaci na schopnost dané firmy splácet dluh. Investor (kupující kreditní ochrany) platí swapovou prémii (v postupných platbách nebo jednorázově) výměnou za podmíněnu platbu v případě výskytu kreditní události (např. úpadek či restrukturalizace dluhu emitenta). Investor je nadále příjemcem veškerého výnosu podkladového aktiva, takže případný negativní celkový výnos (znehodnocení aktiva) je kompenzován podmíněnou platbou kreditního selhání. K fyzickému plnění dochází prodejem podkladového aktiva za nominální hodnotu.
Foto: Bloomberg