Analytici: Ekonomika může do roka příjemně překvapit

Ekonomika
16. 12. 2012 09:09
Analytici: Globální ekonomika může do roka příjemně překvapit.
Analytici: Globální ekonomika může do roka příjemně překvapit.

Krize v eurozóně a spory o snižování rozpočtového deficitu ve Spojených státech budou globální ekonomiku negativně ovlivňovat zřejmě i začátkem příštího roku. Ve druhém pololetí se ale dá čekat celkové hospodářské oživení a klíčový index S&P 500 se může vyšplhat na rekord kolem 1600 bodů. Předpovídají to analytici investiční společnosti Bank of America Merrill Lynch.

"Loni touto dobou zhoršovala vyhlídky růstu globální ekonomiky evropská dluhová krize, obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky a takzvaný fiskální útes v USA," upozornil hlavní analytik Michael Hartnett. "V roce 2013 ale očekáváme, že spory kolem fiskální politiky se vyřeší, centrální banky budou dál uplatňovat podpůrnou měnovou politiku a firmy zvýší zisky," dodal.

Analytici se domnívají, že rok 2013 by pro opatrné a chytré investory mohl být "šťastnou třináctkou". Už teď je prý vidět, že se kapitál začíná přesouvat k jiným sektorům, takže se naskytne i celá řada možností nakoupit podhodnocená aktiva.

Bank of America Merrill Lynch předpovídá, že globální ekonomika v příštím roce vykáže růst o 3,2 procenta a postupně se bude zlepšovat v průběhu celého roku. Američané vyřeší takzvaný fiskální útes, takže nebude hrozit recese, zatímco Španělsko se dohodne na podmínkách čerpání mezinárodní finanční pomoci.

Prognóza analytiků také předpokládá, že se bude dál postupně zlepšovat stav realitního trhu v USA a ceny nemovitostí se zvýší o další tři procenta. Navážou tak na letošní rok, kdy by se měl růst pohybovat kolem pěti procent. Počet zahajovaných staveb se zvýší dokonce o 25 procent a v dalších deseti letech se bude v průměru zvyšovat o 3,5 procenta ročně. Tím budou vznikat i pracovní místa v široké škále příbuzných oborů, jako je stavebnictví, výroba nábytku nebo finanční služby.

Evropa se podle analytiků ještě bude potýkat s problémy, riziko rozpadu eurozóny je ale prakticky zažehnáno. Růst globální ekonomiky ale tak jako letos potáhne Čína a zatímco ve vyspělých zemích bude růst jen velmi slabý, v mladých tržních ekonomikách zrychlí a vystoupí na 5,2 procenta. Největší nárůst lze ale čekat v zemích BRIC, což je Brazílie, Rusko, Indie a zmíněná Čína.

Pokud se naplní prognóza analytiků, zpevní index S&P 500 proti současným hodnotám zhruba o 13 procent. V současné době se totiž pohybuje kolem úrovně 1413 bodů. Hospodářské oživení by také podpořilo kurzy eura i dolaru, dolů by se naopak vydal kurz japonského jenu, měny mladých tržních ekonomik by rovněž zpevnily.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ