Australský ekonom: Za krizi mohou <span>neoklasicisté</span>

Ekonomika
24. 3. 2009 16:32
Podle Keena řada podnikatelů doplatila na produkty neoklasicistů.
Podle Keena řada podnikatelů doplatila na produkty neoklasicistů.

Keen tvrdí, že neoklasicistická vírá v trh napomohla vzniku krize."Neoklasicisté vyvíjejí finanční produkty, které podporují dramatický nárůst nerovnosti příjmů," píše Steve Keen, australský profesor ekonomie. Tvrdí, že neoklasická teorie významně přispěla k současným hospodářským problémům světa.

K uvedeným produktům patří především rizikové substandardní hypotéky, které stály u zrodu finanční krize v USA. Podle Keena se nyní ukázalo, že neoklasicismus, jeden z hlavních ekonomických směrů, není pouze špatný, ale i nebezpečný. Nesouhlasí s jeho myšlenkami, že se trh dokáže automaticky očistit od negativních vlivů a je schopen seberegulace.

Neoklasická teorie se podle Keena na recesi podílela významnou mírou. Zaslepeně prosazovala svoji představu o vrozené rovnováze trhu, kdy veškerou nestabilitu způsobují intervence do ekonomiky. Ekonom připomíná, že neoklasicisté zastávají deregulaci financí a vyvíjejí produkty, které způsobují nárůst nerovnosti v příjmech. "To však do určité míry zvyšuje nerovnováhu finančního systému," píše.

V období růstu se neoklasicistickým teoriím dařilo 

"Pokud jsou jednotlivé trhy výnosné, ať už díky expanzi hospodářství nebo prostřednictvím rostoucích cen kapitálu, tak se teoriím neoklasicistům daří. Příběh se však úplně mění, pokud se trh aktiv roztříští pod horou dluhů a hrozí, že s sebou strhnou celou ekonomiku."

ČTĚTE TAKÉ: Rogers: USA riskují, že pošlou svět do krize

Keen připomíná, že poslední dvě dekády znamenaly období nízké inflace, významného pokroku v ekonomickém růstu a produktivitě. Recese se staly ojedinělým jevem a výrazně zeslábly.

Měla by se změnit výuka ekonomie 

Podle Keena řada podnikatelů doplatila na produkty neoklasicistů."Neoklasicisté se v posledních čtyřiceti letech efektivně izolovali od výsledků matematických věd. Postupem času začala jejich tvrzení postrádat dobrou informovanost o matematice, inženýrství, evoluční biologii a dalších naukách," píše na svém blogu profesor ekonomie.

Zdůrazňuje, že tato izolace musí skončit. "Neoklasická ekonomie by teď měla sníst své pokorné sousto a doučit se poznatky z discoplín, které tak dlouho cíleně ignorovala,"

Myslí si, že podnikatelé donedávna naivně věřili pouze těm, kteří podporovali jejich nafukování příjmů a argumentovali principy tržní ekonomiky. "Finanční krize snad většinu obchodníků přesvědčí, že přátelé nejsou ti, kteří rovnovážný trh kritizují, ale ti kteří mu skutečně rozumí," dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda: Nezaměstnanost v USA je šokující. Opravdu?

Vyžaduje, aby se změnila výuka ekonomie na školách. "Studenti by se měli bouřit proti současnému systému vzdělávání. Učitelé změní osnovy pouze tehdy, bude-li na ně vyvíjen nějaký tlak." A jak si novou koncepci představuje? Podle jeho názoru by se měla radikálně zamítnout celá neoklasická ekonomie, stejně jako její posedlost po rovnováze. Keen doufá, že se ekonomové více zaměří na znalost monetárních disciplín a nebude pro ně v centru pozornosti jedinec, jak hlásá neoklasicismus, ale společnost jako celek.

Foto: Jennifer Soo, ČTK/AP

Autor: - hol -

Další čtení

Cena mědi je na rekordu, zdolala 5,37 USD za libru, částečně kvůli obavám z cel

Ekonomika
26. 3. 2025

ČNB podle očekávání nechala úroky beze změny, koruna na to nereagovala

Ekonomika
26. 3. 2025
ilustrační foto

Nemáte na vlastní bydlení? Nejste v tom sami, míní většina Čechů

Ekonomika
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ