Auta bez řidiče vyrážejí na silnice

Ekonomika
7. 3. 2015 06:45
Automobil Budii švýcarské automobilky Rinspeed.
Automobil Budii švýcarské automobilky Rinspeed.

Na ženevském autosalonu byly k vidění nové koncepty samořiditelných vozidel. Německo, Británie a Švédsko testují jejich provoz a chystají změny zákonů. Česko vyčkává.

Místo stresu se jen tak uvolnit, na nic nemyslet a odpočívat. I tak bude zanedlouho vypadat řízení aut. Na letošním ročníku ženevského autosalonu to ukázal koncept Budii švýcarské automobilky a tuningové firmy Rinspeed. Žihadlo postavené na základě BMW i3 nebude muset ovládat jen řidič. Díky speciálnímu uchycení volantu na robotické paži ho může předat spolujezdci. Anebo budou odpočívat oba a "paži k dílu" přidá auto samo.

"V budoucnu budou auta dělat to samé co my. Každý den se něco přiučí, a tak budou stále lépe zvládat dopravu," slibuje šéf Rinspeed Frank Rinderknecht.

Nejde přitom o žádnou vzdálenou sci-fi budoucnost. Technologie pro autonomní provoz mají a vyvíjejí automobilky od Audi po Volvo. Na svých prototypech pracuje Google a spekuluje se i o plánech na autonomní vozidla firmy Apple.

Podle studie konzultační společnosti Boston Consulting Group (BCG) se do deseti let na trhu samořiditelných aut bude protáčet více než bilion korun ročně. I když tato částka představuje takřka čtyřnásobek obratu mladoboleslavské Škodovky, jde o přízemní odhad. Třeba britská vláda čeká tou dobou trh o velikosti 34 bilionů korun.

Novou legislativu pro testování samořiditelných vozů připravuje Německo i Velká Británie a základní body představí už během letoška. České ministerstvo dopravy podobné kroky zatím považuje za předčasné.

Britská vláda ale také v polovině února spustila nový program testování vozů a vyčlenila na něj takřka 716 milionů korun. Například ve městech Coventry a Milton Keynes se zase začnou pohybovat dvoumístná elektrická vozítka Lutz Pathfinder společnosti RDM Group. "Tohle je projekt, který změní svět. Je to něco, v čem vedeme a o co se Google pokouší. Ale my ho porazíme, přímo tady v našem městě," nešetřil optimismem radní Peter Marland.

Než se definitivně rozdají karty v "autonomním autoprůmyslu", bude třeba ještě dořešit spoustu sporných otázek. První z nich je etika "myšlení" samořiditelných aut. Co se stane, až dojde k havárii, při které se zraní nebo zemře člověk?

Čtěte TÝDEN.* Co dalšího se chystá na ulicích Německa, Británie a Švédska?

* Jaké další otázky se v případě samořiditelných aut řeší?

* Které další trendy a novinky představily automobilky na autosalonu v Ženevě?

To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. března 2015.

 

Více se dozvíte v časopisu Týden.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: ČTK/AP , Laurent Cipriani

Další čtení

Vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ