Auta se v Británii navzdory brexitu prodávají rekordně dobře

Ekonomika
5. 1. 2017 14:23
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Prodej nových osobních aut v Británii loni vzrostl o dvě procenta na rekordních 2,7 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců motorových vozidel. Nenaplnily se tak obavy, že rozhodnutí voličů opustit Evropskou unii bude mít negativní dopad na poptávku. Pro letošní rok však svaz očekává pokles prodeje o pět až šest procent.

Generální ředitel svazu Mike Hawes uvedl, že za loňským růstem stála silná spotřebitelská důvěra, nízké úrokové sazby a příchod mnoha nových modelů na trh. Hawes však dodal, že pokles kurzu britské libry v důsledku červnového referenda o vystoupení Británie z Evropské unie již začíná tlačit vzhůru ceny. Více než 85 procent automobilů koupených v Británii totiž pochází z dovozu.

V prosinci se poptávka po automobilech v Británii snížila o více než procento. Zaznamenala tak teprve třetí meziroční pokles za téměř pět let.

Británie je po Německu druhým největším automobilovým trhem v Evropě. V Německu se loni prodej aut podle středečních údajů sdružení automobilového průmyslu VDA zvýšil o pět procent na 3,35 milionu vozů.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Nejvýkonnější superpočítač na světě funguje už rok v Kalifornii

Ekonomika
9. 1. 2026

Odhad ČSOB: Objem financování bydlení byl loni druhý nejvyšší v historii ČR

Ekonomika
8. 1. 2026

Průmyslová i stavební výroba v listopadu rostly, průmysl nejvíc za tři roky

Ekonomika
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ