Automatizace výroby počet zaměstanců nezmění, tvrdí firmy

Ekonomika
13. 3. 2018 21:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Již druhým rokem 86 procent zaměstnavatelů na celém světě tvrdí, že počet jejich zaměstnanců se v důsledku automatizace nezmění, nebo se v následujících dvou až třech letech zvýší. V ČR je to dokonce 93 procent firem. Vyplývá to průzkumu, který uskutečnila pracovní agentura ManpowerGroup ve 42 zemích mezi 20 tisíci zaměstnavateli.

Dopad na jednotlivé pozice se však bude lišit. Nejperspektivnější jsou v IT, kde firmy očekávají největší nárůst počtu zaměstnanců. Naopak největší pokles je očekáván na administrativních a kancelářských pozicích.

Výroba bude v důsledku digitální revoluce zažívat turbulentní změny. Celkově převažuje počet firem, které budou v této oblasti spíše zvyšovat počet zaměstnanců (24 procent). Nicméně zároveň je zde i největší počet firem, jež budou počty zaměstnanců snižovat (19 procent).

"Zavádění automatizace do výroby má různé dopady a nemusí nutně znamenat propouštění. Některé firmy zaváděním robotů zvyšují kapacitu výroby, nicméně jimi nenahrazují stávající zaměstnance. Dokonce mohou i počty zaměstnanců zvyšovat v důsledku potřeby nových lidí na obsluhu a údržbu strojů. Zatím ve výrobě v ČR spíše převládá trend nárůstu počtu kvalifikovaných pracovníků, aniž by se snižoval počet dělníků," uvedla dnes generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Nejlepším vybavením pro firmy i jednotlivce je kombinace takzvaných měkkých dovedností, technického a digitálního know-how. Více než polovina firem tvrdí, že komunikační dovednosti, psané i mluvené, jsou nejvíce ceněnými měkkými dovednostmi. Na dalších místech se nachází schopnost spolupracovat a řešit problémy.

"Měkké dovednosti jsou zaměstnavateli nejžádanější a zároveň se nejhůře hledají. Najít šikovného jedince s tím správným mixem dovedností je složité. Podle zaměstnanců se nejhůře hledají kandidáti, kteří by disponovali schopností řešit problémy, komunikovat, organizovat a spolupracovat," dodala Rezlerová.

Pro řešení v revoluci poptávky firem po potřebných profilech zaměstnanců jsou nutné rozvoj vzdělávání a změna koncepce školství. Je třeba se také zaměřit na přesun velkého množství lidí z upadajících odvětví do rostoucích oblastí. "Naším dalším úkolem je pomoct lidem změnit myšlení. V digitálním světě nebude vždy pro úspěšnou kariéru nutný vysokoškolský diplom, ale ta bude zásadně záležet na chuti neustále rozvíjet své dovednosti. Se správným mixem dovedností nebudou lidé muset s technologiemi soutěžit, ale budou je doplňovat," uzavřela Rezlerová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Emanuel Bloedt

Další čtení

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ