Banka skupiny BRICS zvažuje investice do energií

Ekonomika
26. 2. 2016 22:21
Pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, zleva: brazilská prezidentka Dilma Rousseff, indický premiér Narendra Modi, ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Xi Jinping a jihoafrický prezident Jacob Zuma.
Pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, zleva: brazilská prezidentka Dilma Rousseff, indický premiér Narendra Modi, ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Xi Jinping a jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Nová rozvojová banka (NDB), kterou založila pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, hodlá investovat do infrastrukturních projektů v zakladatelských zemích, tedy v Brazílii, Číně, Rusku, Indii a Jihoafrické republice. Banka uvažuje o investicích do výroby elektřiny a do oblasti vodní energie, oznámil ruský ministr financí Anton Siluanov.

"Budeme investovat hlavně do infrastrukturních projektů, energií, přičemž prioritou bude rozvoj zelené energie," uvedl Siluanov v Šanghaji, kde se účastní jednání ministrů financí skupiny předních světových ekonomik G20. NDB podle něj také uvažuje o tom, že by mohla mít více členů.

Plán založení banky zemí BRICS se zrodil už v roce 2012. Pětice členských států ale kvůli sporům o financování a dalším problémům instituci oficiálně založila až loni v červenci. Banka bude mít základní kapitál 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), který se má během několika let zdvojnásobit na 100 miliard dolarů.

Sídlo nové banky by se mělo nacházet v Šanghaji. Příslušná dohoda bude podepsána v sobotu. První projekty by měly být schváleny v dubnu. Odsouhlaseno jich každý rok bude mezi deseti až 15, přičemž více než polovina bude v oblasti zelených energií, řekl bývalý indický bankéř K. V. Kamath.

NDB v tiskovém prohlášení oznámila, že po celém světě hodlá do konce letošního roku zaměstnávat zhruba sto lidí. První regionální pobočku prý otevře v Johannesburgu.

Na založení banky záleželo především Moskvě, pro niž je to alternativa Západem řízených finančních institucí, které loni omezily půjčky na projekty v Rusku v rámci protiruských sankcí kvůli ukrajinské krizi.

NDB je druhým projektem mezinárodní banky, který má podporu Číny. Z čínské iniciativy vznikla již Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku (SB). AIIB provoz oficiálně zahájila v lednu v Pekingu.

Autor: ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Sýr Apetito už nebude z Česka. Mlékárna v Hodoníně zavírá

Ekonomika
8. 7. 2025

Průmysl i stavby v květnu zrychlily růst, zahraniční obchod v přebytku

Ekonomika
Aktualizováno: 7. 7. 2025 21:59

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ