Banka skupiny BRICS zvažuje investice do energií

Ekonomika
26. 2. 2016 22:21
Pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, zleva: brazilská prezidentka Dilma Rousseff, indický premiér Narendra Modi, ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Xi Jinping a jihoafrický prezident Jacob Zuma.
Pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, zleva: brazilská prezidentka Dilma Rousseff, indický premiér Narendra Modi, ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Xi Jinping a jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Nová rozvojová banka (NDB), kterou založila pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, hodlá investovat do infrastrukturních projektů v zakladatelských zemích, tedy v Brazílii, Číně, Rusku, Indii a Jihoafrické republice. Banka uvažuje o investicích do výroby elektřiny a do oblasti vodní energie, oznámil ruský ministr financí Anton Siluanov.

"Budeme investovat hlavně do infrastrukturních projektů, energií, přičemž prioritou bude rozvoj zelené energie," uvedl Siluanov v Šanghaji, kde se účastní jednání ministrů financí skupiny předních světových ekonomik G20. NDB podle něj také uvažuje o tom, že by mohla mít více členů.

Plán založení banky zemí BRICS se zrodil už v roce 2012. Pětice členských států ale kvůli sporům o financování a dalším problémům instituci oficiálně založila až loni v červenci. Banka bude mít základní kapitál 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), který se má během několika let zdvojnásobit na 100 miliard dolarů.

Sídlo nové banky by se mělo nacházet v Šanghaji. Příslušná dohoda bude podepsána v sobotu. První projekty by měly být schváleny v dubnu. Odsouhlaseno jich každý rok bude mezi deseti až 15, přičemž více než polovina bude v oblasti zelených energií, řekl bývalý indický bankéř K. V. Kamath.

NDB v tiskovém prohlášení oznámila, že po celém světě hodlá do konce letošního roku zaměstnávat zhruba sto lidí. První regionální pobočku prý otevře v Johannesburgu.

Na založení banky záleželo především Moskvě, pro niž je to alternativa Západem řízených finančních institucí, které loni omezily půjčky na projekty v Rusku v rámci protiruských sankcí kvůli ukrajinské krizi.

NDB je druhým projektem mezinárodní banky, který má podporu Číny. Z čínské iniciativy vznikla již Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku (SB). AIIB provoz oficiálně zahájila v lednu v Pekingu.

Autor: ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ