Takzvané stresové testy amerických bank ukázaly, že Bank of America ještě bude od státu potřebovat dodatečný kapitál ve výši 34 miliard dolarů. To je nejvíce mezi devatenácti největšími americkými bankami, které byly testu podrobeny. Uvádí to alespoň agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj blízký celé záležitosti.
"Absolutně si nemyslíme, že bychom potřebovali dodatečný kapitál," tvrdil přitom ještě před dvěma týdny generální ředitel Bank of America Kenneth Lewis, který čelí tlaku na odstoupení. Ke stresovému testu se dnes stejně jako mluvčí banky odmítl vyjádřit s odvoláním na instrukce, které bankám poskytl Fed.
Firmy, které budou potřebovat dodatečný kapitál, ho budou moci získat prostřednictvím takzvané konverze preferenčních akcií na běžné akcie, potvrdil včera šéf Fedu Ben Bernanke. Nebude tak nutná přímá injekce dalšího kapitálu do bank, která tolik není po chuti investorům.
ČTĚTE TAKÉ: Vládní test USA: šesti americkým bankám chybí kapitál
Americký bankovní megatest: spása nebo hřebík do rakve?
Podle informací Bloombergu bude dodatečný kapitál potřebovat deset z devatenácti testovaných bank, což zesiluje nervozitu mezi investory. Po několika týdnech relativního optimismu, kdy investoři doufali v lepší stav finančních institucí, se dá očekávat zlom k horšímu. Z důvodu fám o výsledcích stresových testů už americké akcie zamířily dolů.
Banky závislé na státu
Banky, jejichž závislost na vládě se po provedení zátěžových testů zvýší, čekají pravděpodobně přísnější pravidla v oblasti výplaty dividend a možnosti provádění politického lobby. Tento stav by však neměl trvat věčně.
"Naším záměrem není dlouhodobé vlastnictví bank," uvedl před kongresovým Výborem pro ekonomiku Bernanke. Uznal však, že bude trvat "několik let", než se banky ze závislosti na státu vymaní.
Zátěžové testy mezi americkými bankami provedla americká vláda a oficiálně zveřejněny by měly být v průběhu čtvrtka. Testování úvěrového portfolia bank by mělo ukázat, v jakém stavu se nacházejí a jak velkou mají šanci přežít krizi. Hlavním kritériem je přitom schopnost banky poskytovat úvěry firmám i rodinám.
Foto: ČTK/AP, Reuters