Bavorsko investuje v příštím roce 489 milionů eur (13,2 miliardy korun) do opatření pro integraci běženců. Chystá se stavět levné byty a zajistit integrační kurzy, zároveň personálně posílí policii a imigrační úřady. Po jednání zemské vlády to v pátek novinářům řekl bavorský premiér Horst Seehofer. Zároveň ale vyzval k omezení příchodu uprchlíků. Zemský ministr vnitra Joachim Herrmann upozornil, že pokud evropské země nebudou hlídat vnější hranice EU a nebudou registrovat běžence, Německo začne uprchlíky na svých hranicích odmítat.
Bavorsko vytvoří 3700 nových pracovních míst, zejména u policie, na úřadech a ve školách. Podle Seehofera by se tak měla zajistit lepší bezpečnost obyvatel, intenzivnější péče o běžence a také dostatek kvalifikovaných učitelů, kteří pomohou běžencům získat kvalifikaci pro německý pracovní trh. "Předpokládáme, že do roku 2019 by se na pracovní trh mělo úspěšně integrovat 60 tisíc lidí," řekl bavorský premiér.
Největší německá spolková země chce také investovat do stavby bytů. V první řadě začne stavět provizorní stavby pro zajištění bezprostředních potřeb běženců, do budoucna ale začnou vznikat klasické byty pro trvalé bydlení. Podle Seehofera by jich každý rok mělo být postaveno 6 tisíc až 7 tisíc. Určeny budou nejen běžencům, ale i sociálně slabým Němcům.
"Těchto 489 milionů eur jsou dobře investované peníze. Neúspěšná integrace přistěhovalců by nás vyšla mnohem dráž," řekl Seehofer. Zároveň ale upozornil, že je třeba omezit počet lidí, kteří do Německa přicházejí. "Potřebujeme omezit imigraci, pokud chceme zajistit, že obyvatelé budou s běženci nadále solidární," řekl.
Bavorský ministr vnitra Herrmann uvedl, že je nutné, aby evropské státy zabezpečily vnější hranice unie. "Dokud nebude garantována ochrana vnějších hranic EU, bude třeba zabezpečit vnitřní hranice. Proto bylo správné, že Německo obnovilo hraniční kontroly. A tyto kontroly budou muset fungovat ještě delší dobu," řekl.
Podle Herrmanna běženci také musí být registrováni v první zemi, do níž vstoupí. "Pokud to nebude platit, pak bude muset Německo odmítat běžence přímo na hranicích," řekl. Zároveň vyzval Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), aby opustil dosavadní praxi, kdy uděluje azyl i těm běžencům, kteří do EU vstoupili jinde než v Německu.