Americká investiční společnost Berkshire Hathaway měla v prvním čtvrtletí čistou ztrátou 1,14 miliardy dolarů (24,3 miliardy korun), zatímco o rok dříve byla v zisku 4,06 miliardy USD. Ztrátové hospodaření není pro podnik miliardáře a filantropa Warrena Buffetta obvyklé a jak Buffett řekl na valné hromadě akcionářům, příčinou jsou jen účetní změny. Bez nich si podnik vedl mnohem lépe.
Buffett už dříve upozorňoval, že nová pravidla povedou k "divokým", ale podle jeho názoru bezvýznamným výkyvům v hlášených výsledcích. Například v prvním čtvrtletí musel jeho podnik započítat nerealizované ztráty z investic za 6,2 miliardy dolarů. Tyto ztráty přitom nakonec tak vysoké být nemusejí, anebo z nich ještě může být při pozdějším prodeji zisk. Hodnota akciového portfolia na konci roku činila 170,5 miliardy USD.
Buffett nová pravidla zavedená v účetních pravidlech v USA označil za noční můru a varoval, že výsledkem budou "naprosto divoké a nevypočitatelné výkyvy" v hospodářských výsledcích, které mohou v závislosti na jejich směru investory zbytečně vystrašit, nebo naopak bezdůvodně povzbudit. Jinak se ale Buffett o Spojených státech vyjadřoval velmi lichotivě.
"Tato země skutečně funguje. Opravdu. Tato země má šestkrát větší růst HDP na hlavu, než měla v době, kdy jsem se narodil. Je to skutečně obdivuhodná země... Byl bych moc rád, kdybych byl dítě, které se dnes narodí ve Spojených státech," řekl.
Ve čtvrtletí výrazně klesly akcie banky Wells Fargo a nápojové společnosti Coca-Cola, které tvoří významnou část akciového portfolia Berkshire Hathaway. Zatímco první odepsaly 13,6 procenta, akcie Coca-Coly ve čtvrtletí klesly o 5,3 procenta.
Berkshire také ukončila dlouhé období nepříznivého vývoje na provozní úrovni, zejména díky tomu, že se zlepšila pojišťovací součást. Hospodářský růst zase pomohl akciím firem v odvětví železniční dopravy, průmyslu a spotřebitelských produktů.
Provozní zisk firma ve čtvrtletí zvýšila meziročně o 49 procent na 5,29 miliardy dolarů (112,6 miliardy korun). Na jednu akcii třídy A je to 3215 dolarů proti zisku 2163 USD před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že provozní zisk na akcii dosáhne 3116 USD.
Vzhledem k poklesu cen akcií na burze se o 0,3 procenta za čtvrtletí snížila účetní hodnota akcií Berkshire Hathaway. Část analytiků se domnívá, že právě pokles cen akcií byl jednou z hlavních příčin, proč si akcie Berkshire Hathaway nevedly dobře. Z maxima, na kterém se ocitly 29. ledna, sestoupily o deset procent.
Buffettův podnik ve čtvrtletí nakoupil mimo jiné i větší podíl akcií Applu. Navzdory tomu měla společnost Berkshire Hathaway na konci čtvrtletí 108,6 miliardy dolarů v penězích a peněžních ekvivalentech, což Buffettovi dává dostatečnou munici na jednu i víc velkých akvizic.
Firma výsledky hospodaření zpravidla zveřejňuje v pátek večer, tentokrát tak ale učinila až v sobotu, rovnou na valné hromadě. Akce v Omaze v americkém státě Nebraska, kde Buffett (87) dlouhodobě žije, se každoročně účastní stovky akcionářů, novinářů a finančních analytiků. Buffett tam se svým dlouholetým spolupracovníkem Charliem Mungerem (94) vždy zhruba pět hodin odpovídá na jejich dotazy.