Guvernér americké centrální banky Fed Ben Bernanke tvrdí, že nemohli v září 2008 legálním způsobem zachránit investiční banku Lehman Brothers. Její krach v polovině září prohloubil probíhající finanční krizi a otřásl světovými burzami na celém světě.
S tvrzením Fed nesouhlasí bývalý šéf Lehman Brothers Richard Fuld. Ten před kongresovou Komisí pro vyšetřování finanční krize prohlásil, že se americké úřady spoléhaly na špatné informace, když zamítly pomoc bance, kterou ale naopak poskytly konkurentům.
"I další společnosti byly poškozeny propadem cen akcií," uvedl Fuld. "Lehman byla jedinou firmou, která byla určena vládou k bankrotu."
Bernanke ovšem namítá, že Fed nemohl bance poskytnout úvěry, protože neměla dostatečné zástavy, kterými by ručila za půjčky. Zároveň podle něj byla banka insolventní. Proč to neřekl v Kongresu ve dnech po pádu Lehmana, vysvětlil Bernanke svými obavami z toho, že takové vyjádření by ještě zhoršilo paniku na již tak vyděšených trzích.
Bernanke rovněž prohlásil, že nese zčásti vinu na vyvolání pocitu, že Lehmana bylo možné sanovat. "Lituji, že jsem tehdy nebyl přímočařejší, protože se tím podpořil mylný dojem, že jsme mohli udělat něco, co jsme ve skutečnosti udělat nemohli," řekl Bernanke. Předseda komise Phil Angelides ve středu nadhodil otázku, zda v rozhodnutí nezachránit Lehman Brothers nehrála roli politika.
"S velkým zdráháním a smutkem jsem uznal, že jiná možnost neexistuje," tvrdí Bernanke. "Jediný způsob, jak bychom mohli Lehmana zachránit, by byl protizákonný a nejsem si jist, že bych byl ochoten připustit pro Federální rezervní systém a náš právní řád takové důsledky," dodal.
Skutečností ovšem je, že Fed pomohl již v březnu investiční bance Bear Stearns. Po pádu Lehmanů pak vydatně pomáhal největším americkým bankám. "Lehman byl dotlačen do bankrotu ne proto, že by se choval neodpovědně nebo nehledal řešení na dopady krize, ale kvůli rozhodnutí - založeném na špatných informacích - neposkytnout bance podporu. Ta byla naopak poskytnuta konkurentům banky i nefinančním firmám v následujících dnech," kritizoval postoj Fed a vlády Fuld.
Krach Lehman Brothers byl největším bankrotem v historii USA. Banka měla majetek v hodnotě 639 miliard dolarů. Její pád rozpoutal na burzách hotové peklo. Banka zkrachovala po více než 160 letech své existence.