Bez siesty. Katalánci se rozloučí s dlouhou pracovní dobou

Ekonomika
10. 4. 2015 12:55
Hlavní město Katalánska Barcelona.
Hlavní město Katalánska Barcelona.

Katalánsko se chystá jako první španělský region rozloučit s klasickou španělskou pracovní dobou a navázat na tu evropskou, která platí také v Česku. Dlouhý pracovní den, který začíná brzkým ránem a zřídkakdy končí dříve než v osm hodin večer, bude možná už brzy v Katalánsku minulostí.

Katalánská vláda slíbila, že vypracuje žádost pro reformování pracovní doby již letos v červenci. "Nastal čas dělat rozhodnutí," řekl mluvčí katalánské regionální vlády Francesc Homs pro server Guardian.

Po celém Španělsku většina pracovních dnů začíná brzy ráno, následně je přerušena časem na dopolední kávu a poté dlouhou obědovou pauzou okolo 14. hodiny. Jen málo Španělů se dostane z práce domů před osmou hodinou večer.

To znamená, že Španělé odpracují ročně o tři sta pracovních hodin více než Němci. Toto vysvětlení také často používají statistici, když ukazují, proč Španělé spí v průměru o hodinu míň než zbytek Evropy a proč večeře po desáté večer nejsou u Španělů nic neobvyklého. S tímto jevem také souvisí další zajímavost, a to, že hlavní vysílací čas ve Španělsku pokračuje až do brzkých ranních hodin.

Reforma zamýšlená katalánským parlamentem by měla pracovní dobu srazit do devíti hodin v pětidenním pracovním týdnu.

Oznámení vlády přišlo po několika letech intenzivního lobbingu, který požadavek stavěl na tom, že snížení pracovních hodin zvýší efektivitu práce, sníží počet nehod na pracovišti a v neposlední řadě pozitivněji rozdělí domácí práce ve španělských domácnostech.

K prvnímu pokusu o sjednocení pracovních hodin s Evropou došlo již v roce 1942, kdy se španělský diktátor Francisco Franco snažil zkrácením pracovního dne o hodinu sjednotit se svým nacistickým spojencem Německem.

Katalánsko ale zatím nemá vyhráno, neboť tak velká změna musí mít zajištěnou podporu od madridské vlády. "Je to jako puzzle, pokud pohneme s jednou částí, musíme pohnout i s ostatními," říká podporovatel změny Fabian Mohedano a dodává, že už teď lze vidět pozitivní změny. "Existuje tu konsenzus, že změna musí nastat. Když jsme o problému začali mluvit před deseti lety, nikdo nás nebral vážně," dodává.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ