Spojené státy znepokojuje stále hrozivější rozpočtový deficit. V minulém fiskálním roce, jenž skončil v září, schodek vystoupal na poválečný rekord 1,4 bilionu dolarů (přibližně 24,3 bilionu korun). V tom aktuálním navíc zlepšení situace nelze očekávat. Rozpočet zatěžuje výpadek daňových příjmů způsobený recesí, stimuly na podporu ekonomiky i dvě války, jež USA nyní vedou. Bílý dům proto zvažuje vytvoření komise složené z demokratů i republikánů, která by navrhla citlivé škrty ve výdajích.
Komise by podle listu The Wall Street Journal mohla přijít s návrhy, jak snížit náklady například v sociálních službách a lékařské péči a zvýšit daňové výnosy. Bílému domu by zároveň pomohla ukázat, že to současný americký prezident Barack Obama myslí vážně se svými sliby, že hodlá rozpočtový schodek v budoucnu snižovat.
ČTĚTE TAKÉ: Dolar asi přestane být rezervní měnou, říká expert
Vládnoucí demokraty nutí ke snaze snížit deficit mimo jiné i to, že jim jeho výše začíná komplikovat realizaci politického programu. Vysoce postavení demokratičtí politici tak například prosazují novou daň, ze které by se zaplatilo chystané zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Výdaje na jednoho vojáka působícího v této asijské zemi v současnosti činí jeden milion dolarů ročně.
Spojené státy sice nyní při půjčování využívají rekordně nízkých úrokových sazeb, ale příznivá situace po zlepšení hospodářství rychle odezní. Ministerstvo financí se proto nyní snaží vyměnit co nejvíce krátkodobých dluhopisů za dlouhodobé.
Foto: ČTK/AP