Bloomberg: <span>Komoditní bublina</span> je na prasknutí

Ekonomika
30. 6. 2008 16:41
bez popisku 76464
bez popisku 76464

Komodity zažívají nejlepší půlrok za posledních 35 let, příštích šest měsíců ale může dojít k zásadnímu obratu. Rekordní ceny ropy, mědi a řady dalších surovin ochromují spotřebu a naopak probouzejí zájem komodity za tyto ceny nabízet.

Komodity letos zažívají nákupní orgie s tím, jak investoři opouštějí akciové a dluhopisové trhy a hledají lepší návratnost svých investic. Komoditní index UBS Bloomberg CMCI s 26 položkami letos vzrostl o 33 procent. Oproti tomu akciový index Standard & Poor's 500 ztratil 13 procent hodnoty.

Podle Bloombergu se ale potenciál růstu komodit téměř vyčerpal. Ve Spojených státech oslabují vysoké ceny poptávku po benzinu, v Indii dochází k omezení nákupů zlata, zemědělci začali rozšiřovat dodávky pšenice do Spojených států a oceli do Číny.

„Jsme na hranici zúčtování," uvedl pro agenturu Michael Aronstein, prezident Marketfield Asset Management, který v devadesátých letech dosahoval ročně 15 procent zisku při řízení komoditního portfolia.

Ve Spojených státech, které jsou největším konzumentem energie, poprvé v uplynulém desetiletí klesne podle studie Americké motoristické asociace (AAA) na Den nezávislosti počet cestujících - příčinou je drahý benzin, který se vyšplhal na čtyři dolary za galon. V zemi za poslední půlrok kvůli ceně paliv zkrachovalo několik aerolinek.

Poptávka po mědi klesá, její cena od začátku roku vystoupala o 28 procent a v květnu dosáhla rekordních 4,26 dolaru za libru. Čína oznámila, že import mědi klesl v květnu o 19 procent; byla obnovena těžba červeného kovu v Demokratické republice Kongo.

Poptávka zlatníků po vzácném kovu stagnuje od září, cena zlata v březnu dosáhla rekordu 1033,9 dolaru za unci. Světová rada pro zlato (World Gold Council) informovala, že poptávka za první pololetí bude nejnižší za posledních pět let.

Zemědělci zvýší produkci pšenice o víc než 8 procent během příštích dvanácti měsíců, oznámila Mezinárodní rada pro obiloviny (International Grains Council). Podle předpovědí Bloombergu přestane být investování do komodit atraktivní i z hlediska obrany před slábnoucím dolarem - s tím je konec, americká měna by měla začít v druhém pololetí zase zhodnocovat.

Jiný názor má legendární investor a spoluzakladatel hedgeového fondu Quantum Jim Rogers, který v dubnu 2006 předpověděl, že ropa půjde přes sto dolarů za barel a zlato přes tisíc dolarů za unci. Prohlásil, že investoři by se měli vyhýbat dolaru a preferovat komodity. „Ceny zemědělských plodin mají v příští dekádě ještě kam stoupat. Panuje nedostatek všeho včetně sadby," uvedl Rogers.

Foto: Reuters

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ