BNP Paribas opět přiznala porušení amerických sankcí

Ekonomika
10. 7. 2014 07:43
Banka doplatila na to, že zajišťovala finanční transakce pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu.
Banka doplatila na to, že zajišťovala finanční transakce pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu.

Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou v astronomické výši 8,834 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard korun).

BNP se již na konci června přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila s pokutou a také s tím, že musí na rok pozastavit vypořádávání některých dolarových transakcí a propustit 13 zaměstnanců spojených s porušováním sankcí.

Podle serveru BBC jde o nejvyšší vyrovnání tohoto druhu v historii Spojených států. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder k tomu tehdy řekl, že dohoda má pro ostatní firmy sloužit jako varování, že Spojené státy nehodlají tolerovat nezákonné praktiky.

O hrozbě vysoké pokuty pro BNP se hovořilo již delší dobu. Francie dala začátkem června najevo, že hodlá zájmy banky BNP bránit. V té době se spekulovalo o pokutě přesahující deset miliard dolarů. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius takto vysokou pokutu označil za nepřiměřenou. Varoval, že by mohla ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu. BNP již po zveřejnění podrobností dohody uvedla, že by pokuta neměla mít "žádný vliv na její provozní či podnikatelskou způsobilost".

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/Apaydin Alain

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ