Vláda španělské autonomní oblasti Extremadura a organizace tamních podnikatelů varovaly před bojkotem katalánských výrobků, k němuž v posledních dnech vyzvala některá fóra na sociálních sítích. Podle extremadurského premiéra Guillerma Fernándeze takový protest proti separatistickým snahám vlády Katalánska poškodí i ostatní oblasti Španělska, odkud jsou dodavatelé katalánských firem. Podle španělského deníku El Confidencial bojkot negativně ovlivní zejména hospodářství Extremadury, Andalusie a Aragonie.
"Bojkot se vrátí jako bumerang proti mnoha podnikům a zaměstnancům v Extremaduře," řekl na tiskové konferenci v Méridě po setkání s podnikateli z Extremadury tamní premiér Fernández. Pro tuto západošpanělskou autonomní oblast, která je podle hrubého domácího produktu na obyvatele nejchudší autonomní oblastí Španělska, je Katalánsko jedním z nejdůležitějších trhů. A pro Katalánsko je zase Extremadura jedním z největších dodavatelů surovin.
Bojkot katalánských výrobků nepřinese nic dobrého ani podle generálního tajemníka konfederace extremadurských podnikatelů Javiera Peinada. "Katalánské výrobky jsou i španělskými výrobky, protože mnoho z dodavatelů katalánských firem pochází z jiných částí Španělska," uvedl Peinado. Dodal, že další zhoršení politické situace v Katalánsku přinese střednědobě nižší ekonomický růst.
Extremadurský premiér zmínil například výrobce vína, z nichž někteří nakupují korkové špunty od firmy ze San Vicente Alcántara (extremadurská provinicie Badajoz), rajčatového protlaku Solís, jehož dodavatelem jsou producenti z Miajadas (provincie Cáceres) či balené vody katalánské značky, která se stáčí v Herrera del Duque (také provincie Badajoz).
Například výrobci slavných značek šumivého vína Freixenet a Codorníu z Katalánska podle deníku El Confidencial také nakupují korkové špunty v Extremaduře, lahve v Zaragoze a etikety si nechávají tisknout v Murcii.
Kvůli obavám z nejistého vývoje v Katalánsku, kde tamní vláda hrozí vyhlášením nezávislosti, už řada katalánských firem přemístila své sídlo z regionu do jiných částí Španělska. Od 1. října, kdy se konalo referendum o nezávislosti Katalánska, se takto rozhodlo na 1 500 firem. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia s odvoláním na data španělského obchodního rejstříku. Jen tento týden, kdy se očekává hlasování španělského Senátu o omezení autonomie Katalánska, se rozhodla přestěhovat sídlo z tohoto regionu stovka podniků.
Lavinu odchodů spustilo referendum o nezávislosti Katalánska, v němž se při třiačtyřicetiprocentní účasti většina hlasujících vyjádřila pro odtržení tohoto ekonomicky silného regionu od Španělska. Kromě nejistoty, zda katalánská vláda nezávislost opravdu vyhlásí, přispěl k přesunu firem i dekret španělské vlády, která jím 6. října přemístění sídel usnadnila. Díky dekretu nepotřebuje vedení firem k přesunu sídla souhlas valné hromady akcionářů.