Roční bonus průměrného zaměstnance na Wall Street se loni zvýšil o 17 procent na 184 220 dolarů (téměř 3,78 milionu Kč) a byl nejvyšší od roku 2006. Poprvé se tak dostal na úroveň před finanční krizí, která vypukla v roce 2008. Celková suma, kterou místní finanční instituce vyplatily na bonusech, činila 31,4 miliardy dolarů. Vyplývá to ze zprávy newyorského finančního úřadu.
Odměny podle něho pravděpodobně stimulovaly změny v daňových zákonech, které od roku 2018 odbourávají možnost odečtu výkonnostních odměn.
Zisky z makléřských operací členských subjektů newyorské burzy cenných papírů NYSE stouply o 42 procent na 24,5 miliardy dolarů, což je nejvyšší úroveň od roku 2010. "Z vysokého růstu ziskovosti v posledních dvou letech je zřejmé, že sektor může prosperovat i s předpisy a opatřeními na ochranu spotřebitele, které byly přijaty po finanční krizi," uvedl představitel úřadu Thomas DiNapoli.
The average annual bonus for Wall Street workers is back to heights not seen since before the financial crisis https://t.co/lyt33rRFDQ
- CNBC (@CNBC) 26. března 2018
Odhaduje, že Wall Street se na zaměstnanosti v soukromém sektoru v New Yorku podílí necelými pěti procenty, ale na mzdách 20 procenty. Loni tam pracovalo 176 900 osob, zatímco v roce 2008 to bylo 188 400.
Za posledních osm let se průměrný bonus na Wall Street zvýšil o 31 procent, zatímco minimální mzda se od roku 2009 nezměnila. Podle federálních zákonů činí 7,25 dolaru na hodinu.