Boom IPO: jedenáct firem vstoupí tento týden na burzu

Ekonomika
24. 3. 2014 16:43
Levné peníze, které vlády pumpují do oběhu, mají za následek hlad investorů, kteří je investují do firem vstupujících na burzu.
Levné peníze, které vlády pumpují do oběhu, mají za následek hlad investorů, kteří je investují do firem vstupujících na burzu.

Firem, které se rozhodly dojít si na burzu pro peníze, ze startu roku výrazně přibylo. Jen tento týden upíše na burzách akcie na jedenáct nových společností. Za nebývalou aktivitou stojí hlad investorů, kteří mají volné peníze a chtějí je do něčeho investovat.

Největší události tohoto týdne bude vstup na burzu (IPO) v podání firmy King Digital Entertainment. Samotný název firmy mnoho neříká, ale jde o společnost, jenž má na svědomí mimořádně herně úspěšný titul Candy Crush Saga. Tato britská společnost hodlá nabídnout 22 milionů akcií v cenovém rozmezí 21 až 24 dolarů, což by celou firmu ohodnotilo na velmi slušných sedm miliard dolarů. 

Podle Tima Keatinga, šéfa Keating Capital, jež investuje právě do společností vstupujících na burzu, mají někteří investoři obavy, že jsou zisky firmy spjaty pouze s jednou hrou. King Dogital loni vydělala 1,9 miliardy dolarů, přičemž zisk dosáhl 538 milionů dolarů. Firma měla loni neskutečný boom, když jí tržby vzrostly o více než tisíc procent! Ovšem hlavně díky zmíněné hře.

Podle výzkumné společnosti Renaissance Capital jen v USA letos na burzu vstoupilo 53 firem, což je téměř dvojnásobek (30) oproti stejnému období loni. Pokud by tempo pokračovalo bude letošní rok z hlediska vstupu nových firem na burzu nejlepší od roku 2000.

Další bublina na obzoru

Tehdy ovšem vrcholila takzvaná internetová bublina, kdy na burzu vstupovala prakticky každá firma, která měla něco společného s internetem. Také nynější poslední růst akciových trhů po celém světě, jež je tlačen bezprecedentním tiskem nových peněz centrálními bankami, nutí řadu expertů poukazovat na podobnou bublinu.

Hodnota většiny letos upsaných burzovních titulů od začátku roku vzrostla o 35 procent. Nejlépe se daří především zdravotnickým a biotechnologickým firmám, jež často upisovací hodnotu brzy zdvojnásobí. Například firmy na londýnské burze za první necelé tři měsíce letošního roku upsaly akcie za desetinásobek toho, co ve stejném období loni. Boom je tlačen i tím, jak prvotní investoři chtějí zpeněžit své investice. Dřív, než bude pozdě a dobrá doba se změní...

Ovšem podle Keatinga až tři čtvrtiny firem, které na burzu vstupují, nejsou ziskové, což je výrazně více, než činí průměr kolem padesáti procent. Tento faktor také nutí k zamyšlení nad nereálně vysokými oceněními firem a bublinou v sektoru technologických firem.

Autor: - hep -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ